Strategicznie i rozwojowo do 2022 roku.

Gdy przeczytałam (krótką) dyskusję na temat Strategii Rozwoju Miasta do 2022 roku na forum tg.net. skonstatowałam, że to zaledwie kilka wypowiedzi ją stanowi! Na 60 tys. wchodzących miesięcznie do Portalu internautów! Malizna! I na dodatek w wypowiedziach smuteczki, gdyż tych kilkoro forumowiczów nie było zadowolonych z brzmienia dokumentu. Cóż, mają do tego prawo. Ci zaś, którym Strategia przypadła do gustu, pojawili się symbolicznie, jednoosobowo. Ale i ta Jedynka nie podała argumentów na poparcie swej przychylności. Cóż, ma prawo.

Jeszcze nie podsumowano poprzedniej Strategii, przyjętej przez Radę Miejską w 2006 roku (do 2015). W każdym razie ja nie słyszałam o oficjalnym podsumowaniu założeń tego dokumentu, o ogłoszeniu zakończenia realizacji zadań w nim nakreślonych. A może coś przegapiłam?

Mieszkańcy moją możliwość wypowiedzenia się na piśmie (pocztą zwykłą lub elektroniczną) w sprawie nowej Strategii do końca bieżącego miesiąca; mogą przedstawić sugestie, projekty. Krótki czas władze na to wyznaczyły, ale dla chcącego
.... Zapewne obywatele naszego Wolnego Miasta Górniczego skorzystają z możliwości wpływu na sprawy miasta i zabiorą głos. Czy zaplanowane zostały spotkania, debaty z mieszkańcami? Tego nie wiem. Formalne zapowiedzi publicznych dyskusji nie pojawiły się dotychczas w mediach. A może to tylko ja znowu coś przegapiłam? Ciekawa jestem, ilu mieszkańców napisze, wygłosi, przedstawi opinie na temat tego strategicznego dokumentu.

PS. Strategię przeczytałam - 50 stron. Pewne fragmenty zakreśliłam, pytajniki dla pytań postawiłam, przecinki uzupełniłam lub usunęłam ... Eeee ... może się "czepiam"?
Dzwon i serce

Wykonanie zadań z "długodystansowego" cyklu pod kryptonimem "Pomoc" zameldowano skromnie, oceniono wysoko, przypieczętowano gratulacjami, dyplomami, odznaczeniami. O tym wszystkim, co działo się podczas uroczystości i koncertu z okazji 15-lecia działalności Stowarzyszenia "Śląski Dzwon Nadziei"
przeczytać będzie mozna w prasie i internecie. Ze swej strony powiem tylko tyle, że nie dało się policzyć, ile razy wymieniono nazwisko pani Gabrieli Horzeli- Szubińskiej. 

ALBUM FOTOGRAFICZNY można otworzyć klikając na miniaturce zdjecia (poniżej) 

Śląski Dzwon Nadziei - 15 lat działalności.O rozgrzewce zdań kilka.


W parku nie tak często jak wiosną spotyka się teraz spacerujące do późnego wieczora pary. A park miejski jaki jest, każdy widzi - uporządkowany, oświetlony, zadbany, zachęca do przebywania w nim - to zasługa Urzędu Miejskiego. Istnienie zaś parku samo w sobie, jest rezultatem działań proekologicznych tarnogórzan, tych sprzed stu lat. Ich pionierskiej kreatywności.

Do rzeczy. W parkowych "okolicznościach przyrody" natura daje znak, że zaczęła się zimna pora roku. Oto nie słychać już głosów wieczornych ptaków, ale bywa, że pomrukujący silnik samochodu, podgrzewający uczucia jesiennych randkowiczów. Nie o każdej dziewczynie czy chłopaku można rzec: "hot woman", "hot man", stąd małe są raczej szanse na ogrzanie własnym ciepłem/"gorącem" ich ciał alejki parkowej, czy 2 metrów kwadratowych ławeczki. 

PS. Ubyło kilku, kilkunastu stopni Celsjusza powyżej zera, ubywa i grosza w portfelu, gdyż wzrastają wydatki na paliwo posiadaczy aut parkujących w parku.      

     
      
Zdjęcie - tarnogórscy wizjonerzy sprzed wieku zdecydowali się ochronić warpie.  
Hollygoory

Podczas najbliższego weekendu do TG przyjedzie mila warszawianka (z małżonkiem) znana mi do tej pory tylko z korespondencji mailowej. Czym się pochwalić, co pokazać w naszym małym mieście obywatelom milionowego miasta, jak zainteresować, zająć, zachwycić?

Tarnowskie Góry na wodzie stoją a więc:
1. przejażdżka łodziami w mokrej sztolni Czarnego Pstrąga, albo spacer suchą nogą po starówce, lub spacer i przejażdżka łodziami w zabytkowej kopalni srebra,
2. wędrówka w dolinie Dramy albo między bukami rezerwatu Segiet,
3. zamek, pałacyk, kościół(ki), restauracyjki, kawiarenki, i inne.
W mieście i powiecie jest tych starszawych i z "mocną" historią obiektów niemało, czasem przez tutejszych niezauważonych i niedocenionych. Są tereny miejskie o nie ogrodowej a naturalnej przyrodzie. Mam wykaz, tylko wybrać.
 KLIK! Lubię to!

A propos wody. Jest tu też coś nowoczesnego, na poziomie stołecznym, europejskim, światowym: park wodny. Precyzyjny opis jego wnętrza znalazł się w artykule tygodnika "Gwarek". Tzw. Sala basenowa, jak z amerykańskiej baśni filmowej, wykonana według projektu artysty i autora scenografii filmowych, z miasta stołecznego Krakowa. Rekomendacja świetna. Więc: dużo bambusów, papug, jaszczur/ka (niby komodyjski smok), mur pruski (ponoć z Zabrza) w porcie nad jachtami (albo kutrami), skalny wodospad z wymarłego kambodżańskiego miasta (z pnączami) i afrykańskie flamingi. I jeszcze plaże, palmy, liście oraz pod pogodnym, błękitnym niebem, na/d spokojnej powierzchni mórz południowych obiekty: prom, wiszące szalupy, biały kuter rybacki i łódź - atrakcja dla dzieci. Melanż tropików ze śląskim, morskim klimatem, w którym pasażerowie tarnogórskiego promu mogą się rozkoszować widokami i szumem morza. Po prostu raj! Taka moda. 
 KLIK! Lubię to!

Czy mamy oto zapowiedź nowego kierunku rozwoju Tarnowskich Gór? W stronę filmów i egzotyki? Czy  powstanie u nas kolejna wersja Parku Jurajskiego, dolina dinozaurów, Wodny Świat (Za-światek
<img src=" src="file:///C:/DOCUME~1/Alicja/USTAWI~1/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif" width="15" height="15" /> dla każdego/szarego tarnogórzanina? Z pierwszego zasianego na lokalnym gruncie scenograficznego ziarna wyrosnąć mogą filmowe Hollygory. Głupie? Niegłupie?
 CLICK! I like it!


       

Zdjęcie - dokąd prowadzi te droga?


Nagradzanie, wyróżnianie

"To powinno być radosne święto" - te słowa powtarzano dzisiaj wielokrotnie w nawiązaniu do zajść chuligańskich, burd, które miały miejsce w Warszawie. Tarnogórzanie mieli to szczęście, że w mieście uroczystości odbyły się bez przeszkód, z należytą powagą i przy sprzyjającej pogodzie. A mimo tych okoliczności nie/wiele osób uczestniczyło we mszy w intencji Ojczyzny i podobnie po mszy pozostało na uroczystości pod murami kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Poczty sztandarowe, orkiestra, oddział wojska, przedstawiciele policji i innych służb mundurowych, reprezentanci władz miejskich i powiatowych, urzędnicy, media, parlamentarzyści, członkowie ugrupowań partyjnych i gdzieś z boku pojedynczo lub w małych grupkach kilku(nastu)(dziesięciu) mieszkańców. I co jeszcze? W obrębie Placu Gwarków chyba tylko 5 flag powiewało na kamienicach.
Słowa o patriotyzmie, dumie narodowej, pamięci padły, cytowano poezję i prozę, zaprezentowano zdania proste i złożone, rzeczowe i ... skomplikowane, śpiewano patetycznie i grano majestatycznie na instrumentach. Były też akcenty barwne - kwiaty, szarfy i odzież, oraz wreszcie elementy radosne - uśmiechy. Obchodzono święto w naszym mieście uroczyście, ale ... nie nazbyt radośnie; odbywały się jakby bardziej "z urzędu", trochę poza mieszkańcami.
Uroczyście i urzędowo było też wieczorem, w pałacyku w Rybnej, gdzie przebiegało
honorowanie, wyróżnianie, nagradzanie. Informacje co do formy uroczystości podawane do publicznej wiadomości różniły się znacząco od siebie. Jak się różniły? A to raz zapowiadano uroczystą sesję Rady Miejskiej, a to uroczystość wręczania nagród. Cóż, wszystko z czasem się wyjaśniło i chociaż obyło się bez zakłóceń (dzięki gospodarzowi Rybnej i innym organizatorom), to ani sesji Rady Miejskiej ani nagród też z całą pewnością nie było.

PS  Przyznać trzeba, że Pan Burmistrz podjął dobrą decyzję wyznaczając Święto 11 listopada jako datę dorocznego honorowania i wyróżniania osób zasłużonych. To znakomity dzień. 
Kto ty jesteś? Polak...

Barwy narodowe? Biała i czerwona - prosta odpowiedź.
Godło Polski? Biały orzeł na czerwonym polu - niezaprzeczalne.
Hymn państwowy? Trudna odpowiedź... Trzy pierwsze zwrotki? Pierwsza... ale pozostałe ...

Umieszczam tu, na blogu, przed polskim świętem narodowym słowa "Mazurka Dąbrowskiego". Przypomnijmy go sobie, obywatele i obywatelki, najmłodsi, dojrzali i ci w podeszłych latach. Zastąpi on wiele górnolotnych słów, które usłyszymy z ust mniejszych i większych naszego kraju i niech zostanie zapamiętany nie tylko przez ten jeden dzień - 11 listopada.     

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany —
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...
W kraju i w mieście

 Donald Tusk został ministrem zdrowia!
Aby Ewa Kopacz, dotychczasowa minister, mogła kandydować na stanowisko marszałka sejmu, konieczna była jej dymisja. Premier Donald Tusk jest też ministrem infrastruktury. I nie tylko. Przez 3 tygodnie bagaż obowiązków na barkach Premiera będzie rósł i rósł. Aż do dnia powołania nowego składu rządu.
..............................................................................................................

Przed świętem pojawiły się już w mieście pierwsze flagi w barwach narodowych. Wywiesili je jak co roku na listopadowe (i majowe) święta mieszkańcy kamienic przy ulicy Legionów, Powstańców Śląskich, Karola Miarki i innych. Wyprzedzili oni w ten sposób pojawienie się flag na budynkach zajmowanych przez instytucje i urzędy. Obserwuję to zjawisko dwa razy w roku i zadaję sobie pytanie: kiedy nastąpi zmiana kolejności? Kolejności wywieszania flag (nie chodzi o wyścigi). Ale może to znak, dobry znak.

       

Zdjęcie - niektóre drzewa pozbyły się zielonych liści a przybrały w barwę białą, pokrywając się szronem, i czerwoną - od swych owoców.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |  254 |  255 |  256 |