Gratulacje
dla członków tarnogórskiego oddziału
Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego
z okazji 60-ciu lat ich działalności!
Życzenia pomyślności aż do setnych urodzin i dłużej!
60 lat minęło! 100 lat dla PTTK!
8 października 2011, 21:53Piątek przed ciszą wyborczą.
7 października 2011, 22:52Piątek to dzień na podsumowanie kampanii wyborczej. Zrobię to jednym zdaniem: Tarnów to nie Tarnowskie a sejm to nie senat. Czas ciszy przedwyborczej już lada moment nastąpi a w dzień wyborów uczestniczyć będziemy w porodzie nowego organizmu.
Spoglądam wstecz, do mojego bloga i przypominam sobie, że pisałam niejednokrotnie o bardziej lub mniej mi bliskich kandydujących znajomych czy też o mniej lub bardziej znanych mi kandydatach. Byli to między innymi tacy tarnogórzanie jak:
1. na pomarańczowo i niebiesko - Maria Pańczyk-Pozdziej, Tomasz Głogowski, Józef Korpak
2. na zielono - Andrzej Pilot
3. na biało i czerwono - Paweł Mrachacz
4. na ... różowo - Barbara Dziuk.
5. itd ... inni
W jakich barwach Polska obudzi się w poniedziałek rano, 10.10. br? Jedni prognozują, inni przewidują, jeszcze inni wróżą a są i tacy, co obstawiają na chybił trafił. Poczekamy, zobaczymy, jak to z dziełem przypadku może być.
Zdjęcie - w kontraście do wielu barw wyborczych tutaj, nad Tarnowskimi Górami szaro i buro.
Litera "W" - dla wyborów.
Woda w ludzkim świecie ("U")
6 października 2011, 22:20"U" - under
Woda - patrz artykuł programu edukacyjnego Harmider w Portalu Powiatu Tarnogórskiego http://www.tg.net.pl/harmider/==przyroda_51.htm
Ablucje/oblucje, napitki i napoje, odciążanie i wymakanie oraz inne terminy kojarzą się ze słowem woda, aqua, veolia. Tarnowskie Góry są od wieków z wodą zaprzyjaźnione lub do współistnienia z nią przymuszone (zależnie od okoliczności) bądź przez siły natury, bądż siły ludzkie, więc nie dziwiła tarnogórzan woda zalewająca podziemne chodniki, sztolnie, szyby w latach górniczego boomu (zdublowanego). Nie zaskakuje i teraz, gdy okresowo pojawia się w piwnicach budynków. Zawalony strop sztolni, zapadające się co kilka lat tu i tam szyby to efekty m.in. zmiany warunków hydro-geologicznych na naszym terenie.
Zdjęcie - Potok Starotarnowicki przepływa przez teren GCR. Tak wygląda przepływając pod mostkieminaczej.
Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków (jedyna obecnie duża miejska inwestycja) ma oczywisty związek z wodą, za którą płacić nam przyjdzie więcej niż obecnie po zapłaceniu za skończoną inwestycję.
Zdjęcie
Są jeszcze aspekty rekreacyjne, wypoczynkowe, lecznicze, bliskie nam z racji posiadania przez miasto parku wodnego, z którego działalności tarnogórzanie korzystają, i do którego przyjeżdżają mieszkańcy wielu miast Śląska. I tak po nitce do kłębka - dzięki wodzie i parkowi wodnemu przyjezdni nasze miasto poznają i, mam nadzieję, lubią coraz bardziej. Przywiozą tu i zostawią swoje pieniądze (miejmy nadzieję) nie tylko w Parku Wodnym ale i w wielu innych miejscach miasta, więc oby jak najwięcej ich tu przybywało. Zapraszamy!
Woda. Dobra czy zła?
Zdjęcie - niech żałują ci, którzy przyjeżdżają z okolicznych miejscowości do Parku Wodnego i ... wyjeżdżają z niego nie odwiedziwszy naszej starówki. Skąd mają o niej wiedzieć, o starej zabudowie, o ratuszu na wyniesionym ponad poziom okolicznych ulic rynku, o bajkowej iluminacji, urokliwych stylizowanych na stare i tych nowoczesnych lokalach, knajpkach? O tym, że nasze stare miasto to doskonałe miejsce na spacery rodzinne, randki, spotkania towarzyskie i biznesowe nie dowie sięwielu klientów Parku Wodnego, bo w tej miejskiej instytucji nie ma reklamy naszego miasta, niestety. Wodny Świat Tarnogórski szczelnie zamknięty w sobie. Dla bezpieczeństwa?
Nie wiem, że wszystko wiem?
5 października 2011, 22:22Sądzę, że wszystko, co ludzkie, jest mi znane,
Tak mówił ktoś, kto z piwa spijał pianę.
J. Sz.

Zdjęcie - ilu tarnogórzan wie, co to warpie? I dlaczego to cenne środowisko naturalne? Jesli są tacy, co nie wiedzą, to sie nie dowiedzą - mało jest na temat terenów pogórniczych informacji. A jedyna niewielka tabliczka (przygwożdżona do biednego drzewa) jest w strzępach. Jeszcze jest? A może dzisiaj i tych marnych jej szczątków nie ma? Czy wiemy, że wszystkiego nie wiemy?
Kolor zielony - jak nadzieja dla natury
4 października 2011, 22:55Jeden z 4 przystojnych panów zasiadających przy okrągłym stole podniósł się z krzesła, gdy do pokoju weszła kobieta, zbliżył się do niej i zanim ujął i ucałował jej dłoń, powiedział: "Pani pozwoli, że się przywitam".
MMMMmmmm....! Kindersztuba i dobre maniery, choć coraz rzadsze zawsze robią wrażenie. Ten gest dżentelnema umocnił moją pozytywną opinię na temat pana wicestarosty Andrzeja Pilota. Nie tylko szarmancki ale i kompetentny.
Podczas krótkich spotkań na przestrzeni ostatnich kilku lat miałam okazję z panem Pilotem rozmawiać, zadawać pytania dotyczące ochrony wód w naszym rejonie, zanieczyszczeń w Czarnej Hucie itp. a to z racji mojej byłej funkcji w RM (i kierunku ukończonych studiów).
Tydzień zaliczony ale nie hałda.
1 października 2011, 21:56Przed ostatnią sesją, która odbyła się w ubiegłą środę, zajrzałam na stronę Urzędu Miasta, żeby zapoznać się z projektami uchwał. Jak ogromna większość mieszkanców nie uczestniczę w obradach RM fizycznie ale interesuję się bieżącymi i przyszłymi losami miasta. Tak więc zaciekawiło mnie kilka projektów uchwał. Pierwszy i drugi, nr 177 i 178, w sprawie powołania i ustalenia składu osobowego Komisji ds. STRATEGII, ROZWOJU I PROMOCJI MIASTA. Wynikało z niego, że Rada MIejska TG zdecydowała się powołać nową komisję branżową. Mam nadzieję, że nie dlatego, iż uznała działania Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Miasta za niewystarczające czy wymagające wsparcia lub kontroli. Pracę urzędników nadzoruje przecież Burmistrz i o ile wiadomo, pracownicy Wydziału mają świetne efekty pracy. Interesujące, jak komisja będzie realizować zakres zadań określonych w paragrafie 2 kreska druga.
Cieszy mnie wreszcie, że Rada Miejska temat promowanie miasta zauważyła i (zapewne) doceniła jego wagę.
http://bip.tarnowskiegory.pl/?catid=1079&parcat=975&t=menu
Zdjęcie - reklama przekracza granice. Czy aby odległość Tarnowa od Tarnowskich Gór nie jest zbyt duża na częste odwiedziny? Następnym razem gości z dawnej Galicji
możemy mieć dopiero za 4 lata.
............................................................................................
Inny projekt, nr 172, dotyczy likwidacji linii kolejowej między Tarnowskimi Górami i Opolem. Oczywiście jestem przeciw (likwidacji) a nawet za (utrzymaniem linii). Wstrzymam się jednak z wypowiadaniem na temat uchwały, no bo czyż ja się znam na regionalnym pasażerskim transporcie kolejowym? Jasne, że nie. Czasem tylko usłyszę od koleżanek w pracy: "Trakcję znowu ukradli". Ale nieźle byłoby poznać choć jeden
argument mogący powstrzymać decyzję Wojewody o likwidacji i chociaż jeden sposób na utrzymanie linii.
.....................................................................................................
Zdjęcie - estetyczna tablica poglądowa na polnej drodze między Srebrna Górą, hałdą popłuczkową. Podobną stojącą jeszcze w ubiegłym roku na hałdzie "zutylizowały" jakieś stworzenia. Nieboskie, nieludzkie? Po co? Moze zirytowały je błędy w treści? Całkiem niepotrzebnie, uważam. Ważna jest idea, a realizacja...
....................................................
Na haldę nie weszłyśmy! Uniknęłyśmy rozjechania przez 4 motocykle vel motorowery, nie potrąciły nas 2 quady (w tym jeden z załogą tatuś + dziecko), nie było poważnych awarii rowerów ani tragicznych upadków. Ale nie weszłysmy na szczyt hałdy, bo czasu nie wystarczyło. A to doskonały punkt widokowy, który warto umieszczać w materiałach promujących miasto. Ale co ważniejsze, tarnogórska Red Rock Mountain to chroniony prawem obszar, Park Kulturowy "Hałda Popłuczkowa"; to tak na wypadek, gdyby ktoś pytał.
Zdjęcie
"T". Litera "T" jak temat, transport, teraz.
Czas na czas.
29 września 2011, 21:19Ale... Ale w TG istnieje kino, które urodziło się przed 2 laty (najlepsze życzenia na przyszłość, panie Jakubie

www.tck.net.pl
CDN