XX Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego

Sesja była bardzo ożywiona.

Na początku po sprawozdaniu Pana Marszałka wystąpiłam w imieniu Burmistrza Miasteczka Śląskiego i Świerklańca w obronie posterunków policji. Niedopuszczalne jest to, że po raz kolejny szuka się oszczędności na Śląsku no i oczywiście w Powiecie Tarnogórskim. Ja się na to nie zgadzam. Podkreśliłam, że jako Sejmik w ogóle nie rozmawiamy na tematy bezpieczeństwa w województwie. To jest poważne uchybienie, które mam nadzieję po mojej interwencji naprawimy.

Jeżeli prawdą jest, że Policja w Polsce szuka oszczędności do czego Komenda Główna Policji została zmuszona w poszukiwaniu 20 mln zł oszczędności , (jak podają media "Dziennik Gazeta Prawna"), a  powodem tego są zobowiązania wobec Mercedesa, z którym w 2011 roku podpisano umowę na dostawę dostawczych modeli Sprinter i ma się to odbyć kosztem likwidacji na Naszym Śląsku Posterunków Policji w Świerklańcu i Miasteczku Śląskim.

Uczestniczyłam w spotkaniu z udziałem Rad Miejskich w/w miast i z ogromną troską wyrażam swoje delikatnie mówiąc zaniepokojenie, bezradność samorządów o stan poczucia bezpieczeństwa ludności gmin i całego Śląska. Z niepokojem obserwuję rozwój sytuacji w której w ok. 5mln aglomeracji o najwyższym skupisku ludności w Polsce o zagęszczeniu wielokrotności średniej krajowej likwiduje się posterunki Policji co będzie sprzyjać rozwojowi istniejącej patologii przestępczości i utraty poczucia bezpieczeństwa społeczności Śląska. Nie można do tego dopuścić.

Następnie poinformowałam wszystkich o spotkaniu, które się odbyło się w Ministerstwie Ochrony Środowiska w temacie Szybkiej Kolei z Katowic do Pyrzowic, dzięki czemu na razie nie ma pozytywnej opinii- bardzo dobrze dla nas.

Poruszyłam również absurd granic naszego powiatu, który nawet jest źle drukowany w Dzienniku Zachodnim co tydzień. Chodzi mi o  terem lotniska, które administracyjne należy do Powiatu Tarnogórskiego – Gminy Ożarowice, która ponosi z tego tytułu opłaty i koszty, a dzięki niedopatrzeniu  (mam nadzieję, że nie celowym) Gmina Mierzęcice ponosi wszelkiego rodzaju profity. Tak nie może być, więc poprosiłam Pana Marszałka, aby to wyjaśnić i sprostować.

Podziękowałam na mój wniosek za zdjęcie Strategii Ochrony Przyrody z obrad Sejmiku i zaoferowałam swoja pomoc przy opracowaniu. Ten dokument ma chronić Pana Marszałka, jak i ma być wzorem dla innych regionów.

Tematem przewodnim nad, którym  pochylił się Sejmik było pokazanie systemu przekształceń szpitali oraz sytuacja zdrowotna Województwa Śląskiego. Ciężki temat, ponieważ są to decyzje bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców. Z dyskusji wynikło, że jako Sejmik będziemy prowadzić konsultacje zarówno z placówkami jak i z wszystkimi organizacjami, których temat dotyczy.

Zwróciłam uwagę na wiele nieprawidłowości w kontraktowaniu oraz braku analizy porównawczej w odniesieniu do lat poprzednich.

Jedno co mogę powiedzieć to, to, że Pan Marszałek Województwa będzie wypracowywać kompromisy dla dobra mieszkańców.

Trzymam go za słowo.