Piekary Śląskie - Bieg ekologiczny po zdrowie

W czwartek o godz. 9.00 wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji SANEPID zebraliśmy się na Kalwarii w Piekarach Śląskich w celu zorganizowania Biegu Ekologicznego po Zdrowie wokół KALWARII. Wzięło udział ponad 70 osób. Głównie młodzież szkół średnich. Wspólnie z ks. Proboszczem Władysławem Nieszporkiem w-ce Prezydentem Zenonem Przywarą oraz wydziałami zdrowia i oświaty miasta Piekary Śląskie rozpoczęliśmy bieg rekreacyjny po zdrowie o godz. 11.00.

Uczestnicy mieli za zadanie obiec dwa razy wzgórze Kalwarii. Następnie wszystkim uczestnikom wręczyliśmy wody mineralne ufundowane przez Fundację VEOLIA. Wszyscy otrzymali pamiątkowe smycze z logo Miasta Piekary Śląskie. Później wspólnie z dyrekcją Powiatowej Stacji SANEPID wyłoniliśmy 13 szczęśliwców, którzy otrzymali sportowe anioły.

Jak wszyscy ochłonęli udaliśmy się na przygotowane miejsce do posadzenia symbolicznych drzewek. Towarzyszyła nam niesamowita frajda i szczęści, że mogliśmy posadzić „cegiełkę ekologiczną” w niesamowity miejscu dla Ślązaków. Po wszystkich atrakcjach nieopodal już czekały na nas panie w Domu Pielgrzyma, aby nas poczęstować przepysznym żurkiem. To było wspaniałe!

Niestety nie mogłam długo zabawić w tak wspaniałym gronie, ponieważ o godz. 13.30 musiałam zdążyć do Sejmiku na Komisje Zdrowia i Polityki Społecznej, która dotyczyła w głównej mierze działań profilaktycznych w Woj. Śląskim.

Przybyli zacni goście. Profesorowie – autorytety międzynarodowe z różnych części Polski oraz przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jak również Szef Wojewódzkiej Stacji SANEPID. Nikt z zaproszonych gości nie odmówił uczestnictwa w rozmowach przy tak ważnym temacie. Muszę powiedzieć, że wszyscy przyznali mi rację prowadzonym od lat działaniom profilaktycznym. Jako członkowie komisji podjęliśmy jednogłośnie uchwałę intencyjną (którą przygotowałam), umożliwiającą stworzenie po raz pierwszy w Polsce Strategii obejmującej zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
Coś w końcu drgnęło ponad podziałami politycznymi w budowaniu prewencji pierwotnej i wtórnej.

W obecnych czasach bardzo ważna sprawa dla Polski, jak nie najważniejsza, ponieważ choroby cywilizacyjne jak i zgony rosną w zastraszającym tempie.
Trzeba natychmiast podjąć działania.