„STĄD do EUROPY”

Tarnowskie Góry słyną nie tylko z braku porozumienia skonfliktowanych środowisk politycznych, ale również z prawdziwych fachowców, którzy dzięki determinacji oraz zaangażowaniu wyprzedzili wszystkich beneficjentów województwa śląskiego w rozdziale środków unijnych jak i wojewódzkich.

Dumna jestem z profesjonalizmu Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej. Dwa wnioski złożone w Urzędzie Marszałkowskim i w efekcie, przyznanie dotacji było wielkim sukcesem. Dobrze, że na przydział środków nie mieli wpływu miasto jak i powiat. Tylko dzięki fachowcom i połączonym odpowiednim działaniom w Sejmiku Śląskim, ponad podziałami politycznymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego można było poprowadzić przyznanie dotacji na dwa wielkie projekty, które już obecnie możemy obserwować. Na co dzień poruszamy się pięknymi, funkcjonalnymi oraz ekologicznymi autobusami. Autobusy wyposażone są w pełny monitoring wewnętrzny rejestrowany cyfrowo, dyspozytorski system zarządzania flota w oparciu o urządzenie GPS, co umożliwia pełną kontrolę autobusów w ruchu. Odwiedzając siedzibę MZKP w Świerklańcu byłam zachwycona centralą zarządzania. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie przemieszczanie się poszczególnych pojazdów na liniach autobusowych.

Naszymi ulicami poruszają się piękne, niskopodłogowe autobusy, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi. To bardzo istotna cecha, sama kiedyś przeżywałam z czwórką dzieci wsiadanie i wysiadanie w autobusach marki Ikarus oraz Jelcz, schody były do pokonania tylko dzięki życzliwości innych pasażerów. Nowością jest również to, że autobusy posiadają głośniki i ekrany informujące o kolejnych przystankach.

Dla mnie, jako eksperta z dziedziny ochrony środowiska ważne są walory ekologiczne tych pojazdów. Musimy sobie uświadomić, to że nowe autobusy posiadają najnowocześniejsze silniki w technologii EURO 5 EEV, skrzynie biegów automatycznie dostosowujące pracę silników do warunków topograficznych terenu oraz obniżające spalanie oleju napędowego w czasie postoju na przystankach.

Pamiętam jak mieszkałam nieopodal starego dworca autobusowego, taki szczegół utkwił mi w pamięci- autobusy zimą nie były wyłączane z obawy przed zamarznięciem. Wydobywał się z nich dym, który często był nie do wytrzymania. Takie działania z pewnością nie były ekonomiczne, o ekologii też wtedy nikt nie myślał. Zajezdnia w Świerklańcu zawsze kiedy przychodziły mrozy, była wielkim kłębowiskiem spalin i najhałaśliwszym miejscem w całej okolicy. Obecnie sąsiedzi zajezdni w Świerklańcu nie mogą narzekać na uciążliwości. Muszę tu zaznaczyć, że dzięki nowej generacji silników powoduje spore oszczędności w zużyciu paliwa jak i oleju, który obecnie wymieniany jest co 60 tyś km, a poprzednio robiono to co 10 tyś km. Również ze względów ekologicznych obecne pojazdy nie wytwarzają sadzy szkodliwej środowisku naturalnemu, a tym samym człowiekowi – integralnej jego części.

Czekam z utęsknieniem na otwarcie nowego dworca autobusowego „PRZYSTANEK EUROPA”. Możemy być dumni z MZKP za ekspresowe działanie. Projekt, wszystkich zachwycił. Budowla nabiera koloru i nas wszystkich cieszy. Dobrze, że są ludzie, którzy wiedzą jak należy działać w obecnych czasach. Trzeba zawsze szukać linii porozumienia i wspólnych działań dla dobra wszystkich mieszkańców. Podejmowane są działania, które przyczyniają się dla zmiany otoczenia. Dziękuję Dyrektorowi Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej -Grzegorzowi Występowi, jak również Henrykowi Szudy Szefowi MZKP oraz wszystkim, którzy w jakiś sposób przyczynili się do realizacji dwóch wspomnianych projektów, bardzo strategicznych dla naszego powiatu. Te inwestycje są niezbędne dla dalszej mojej strategii regionalnej - reaktywacji linii kolejowej nr 182 - Tarnowskie Góry – Zawiercie przez Pyrzowice.

Dobrze jest pomagać oraz tworzyć coś dobrego na rzecz innych osób.