Dotacja z WFOŚ dla Szpitala Powiatowego nr 3 w Tarnowskich Górach

Przebywam nadal na rozjazdach wakacyjnych i podziwiam piękno naszej ojczyzny. Pogoda mi dopisuje, jak również i ludzka życzliwość. W wolnych chwilach wczytuję się w publikatory internetowe dotyczące naszego regionu. W ten sposób wyczytałam informację na temat dotacji na docieplenie dla naszego tarnogórskiego szpitala z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dziwi mnie to, ponieważ już rok temu zapadły decyzje, a obecnie jest wykonywany projekt. Nie ukrywam, że również z wielką życzliwością od momentu objęcia mandatu Radnej Sejmiku przedkładałam na Wojewódzkiej Komisji Zdrowia, jak również Ochrony Środowiska prośby pomocy w jakikolwiek sposób naszej jednostce powiatowej. W związku z tym, że Szpital Powiatowy od strony formalnej nie może bezpośrednio być finansowany z Województwa, więc dzięki życzliwości wielu osób szukaliśmy możliwości udzielenia pomocy. Wiadomym jest to, że jednostka wojewódzka nie może bezpośrednio finansować jednostki powiatowej. Nie mniej zawsze można zgodnie z obowiązującym prawem znaleźć dobre rozwiązania.

Wielkim złem, które spotkało szpitale będące na terytorium powiatowym, to to że zostały przekazane pod powiaty, które nie mają pieniędzy, aby wspomagać działalność leczniczą dla dużej grupy osób. Niestety ustawodawca nie przewidział niszczących konsekwencji takiej decyzji w stosunku do szpitali powiatowych.
Mam nadzieję, że znajdą się decyzyjne osoby, dla których los naszego powiatowego szpitala nie będzie obcy. Bezczynność w podejmowaniu decyzji zawsze powoduje działalność niszczycielską wszystkiego. Nabieranie wody w usta i niewidzenie problemu to zawsze jest bierna szkodząca działalność.

Do tej pory możemy jako mieszkańcy powiatu tarnogórskiego dostrzegamy rozgrywki polityczne, które tak naprawdę nie mają nic wspólnego z dobrem społecznym, a niszczą dobrą instytucję, która od początku ma na celu ratowanie życia. Ten jazgot i uszczypliwości medialne oraz chamstwo na sesjach powiatowych doprowadzają do zadłużania i niszczenia dobra społecznego.

Rewelacyjnym posunięciem Powiatu Tarnogórskiego było dofinansowanie remontu dachu szpitala, ponieważ jest to niezbędne przy wielkim remoncie zadbać profesjonalnie o całość placówki. Stwierdzam, że takie roztropne działania naszych powiatowych polityków bardzo mnie ucieszyły. Mam nadzieję, że nie są to decyzje zapowiadające przyszłoroczne wybory rozliczające polityczną działalność na rzecz ludzi i regionu. Myślę jednak, że to dobry impuls na PRZYSZŁOŚĆ współpracy ponad podziałami dla dobra mieszkańców.

Z uwagą będę przyglądać się i wspomagać Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach, aby po pierwsze nie został zlikwidowany, a po drugie, żeby nie został przejęty za przysłowiową złotówkę, tak jak jest to prowadzane w wielu instytucjach publicznych.