Mocna strona przebiegu kolei z Katowic do Pyrzowic przez Bytom i TG

Znalazłam ciekawy artykuł, który po raz kolejny przekonuje wszystkich o słuszności połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic przez Bytom, Tarnowskie Góry. Cieszę się, że miasto Bytom patrzy bardzo rozwojowo i ma wizje strategiczne dla poprawy sytuacji po okresie zniszczenia tego obszaru decyzją byłego Premiera Jerzego Buzka wraz ze swoim rządem o likwidacji kopalń. Okres 20 letni był bardzo trudny dla mieszkańców Bytomia i okolic oraz dla całego Śląska, ponieważ poupadały firmy powiązane z przemysłem górniczym.
Jestem przekonana, że merytoryczne podejście gospodarcze Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli oraz jego doradców sprawi, że zdyskredytowany obszar bytomski będzie przezywał rozkwit, a w konsekwencji również i sąsiadujące Tarnowskie Góry wskoczą do „POCIĄGU GOSPODARCZEGO”


Taka kolej to szybki dojazd pracowników do strefy ekonomicznej z całej aglomeracji śląskiej, a inwestorzy szybko dojadą do lotniska. To jest bardzo mocny argument! Transport towarów też nie będzie stanowił problemów. We wspólnym celu należy się łączyć, wymieniać doświadczenia i patrzeć na Śląsk jako na region wielkiego rozwoju gospodarczego, a nie tak jak robią obecni rządzący tylko „wyciskać jak cytrynę”, nie dając nic w zamian- zniewalając i upadlając mieszkańców Śląska.

ŚLĄSK ZSŁUGUJE NA WIĘCEJ!!!!!

BYTOM. TEREN DAWNEJ KOPALNI POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH MA BYĆ WŁĄCZONY DO KSSE

17,5-hektarowy teren dawnej kopalni Powstańców Śląskich w Bytomiu będzie włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Na jego uzbrojenie dla potrzeb inwestorów potrzeba ok. 20 mln zł, które samorząd chce pozyskać ze środków UE. "Chcemy uzbroić ten teren w sieć teleinformatyczną, elektryczną i wodociągową, kanalizację sanitarną i deszczową, a także wybudować drogę dojazdową do niego" - zadeklarowała szefowa wydziału strategii i funduszy europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu Izabela Domogała. Na początku sierpnia samorząd złożył wniosek do urzędu marszałkowskiego w Katowicach o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych; obecnie jest on w trakcie oceny formalnej.

Przedstawiciele KSSE podkreślają, że samo włączenie danego terenu do strefy nie gwarantuje powodzenia; inwestorzy przychodzą bowiem przede wszystkim tam, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura. Na rozszerzenie katowickiej SSE o tereny w Bytomiu i kilku innych miastach musi zgodzić się rząd. Wnioski w tej sprawie są już gotowe. Przedstawicie strefy liczą, że rozszerzenie mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku. W Bytomiu, oprócz terenów po zamkniętej 12 lat temu kopalni, do KSSE został już wniesiony grunt w dzielnicy Łagiewniki, gdzie firma informatyczno-telekomunikacyjna zamierza wybudować centrum gromadzenia i przetwarzania danych, powiązane z podobnym obiektem działającym już w Katowicach.

Samorząd Bytomia przygotowuje też na potrzeby inwestorów teren w dzielnicy Miechowice. Wart w sumie blisko pół miliona zł projekt pod nazwą "Przygotowanie koncepcyjne terenu inwestycyjnego w Bytomiu - ulice Elektrownia i Racjonalizatorów" uzyskał ponad 340 tys. zł dofinansowania z unijnych środków. Projekt ma ułatwić przedsiębiorcom wybór działek pod inwestycje. Fachowcy dokładnie zbadają okolice obu objętych analizą ulic (m.in. ich stan techniczny) i dowiedzą się, jakie branże mają tu szansę rozwoju. Przeprowadzą też analizy, których wyniki pozwolą ustalić nie tylko walory inwestycyjne poszczególnych działek, ale i występujące tu niedogodności. Dostępne dla inwestorów wyniki badań i analiz dotyczących wybranych obszarów mają wpłynąć na wzrost ich atrakcyjności i zainteresowanie przedsiębiorców.

Badany teren ma wiele atutów - leży blisko drogi krajowej nr 88, obwodnicy Bytomia i niedaleko bytomskiego zjazdu na autostradę A1. Dzięki unijnej dotacji samorząd dodatkowo zaoferuje jego nabywcy m.in. koncepcję zagospodarowania wraz z oceną stanu infrastruktury technicznej, analizę kosztów uzbrojenia; dokumentację techniczną i projektowo-budowlaną potrzebną do uzbrojenia oraz opracowanie dotyczące kompleksowych badań geotechnicznych.

Autor: PAP | 29-10-2013 14:02