Poświęcenie Piety w Kompleksie Zamkowym w Starych Tarnowicach

Dzisiaj w Pierwszą niedzielę adwentu w Kompleksie Zamkowym Starych Tarnowicach prowadziłam uroczystość poświęcenia XVII wiecznej piety, którego udzielił ks. bp Gerard Kusz. Do objęcia Patronatu Honorowego zaprosił mnie właściciel Rajner Smolorz oraz Gabrysia Szubińska Prezes Dzwonu Nadziei. Od początku powstania przedsięwzięcia z wielką przyjemnością współorganizowałam wspólnie z Alicją Kosiba- Lesiak, jak również z Marysią Paruzel oraz Kasią Smolorz. Pierwsza niedziela adwentu została wybrana na poświęcenie piety ze względu na uwypuklenie postaci Matki Boskiej i jej roli w dziele bożym.
Pieta określa w rzeźbiarstwie i malarstwie wyobrażenie najczęściej postać Matki Bożej oraz ciała martwego Chrystusa, a słowo określające je pochodzi od włoskiego „pieta” czyli litość, miłosierdzie.

Obecnie znane najstarsze wizerunki piety pochodzą z okresu średniowiecza, zwykle to rzeźby ale i malowidła oraz rysunki.

Najbardziej znana tzw. "Pieta watykańska" została utrwalona w marmurze przez Michała Anioła w XVI wieku, w Polsce zaś mamy np. "Pietę z Lubiąża" z XIV wieku oraz słynącą z cudów "Pietę z Limanowej" z XVI wieku, obie wyrzeźbione w drewnie lipowym. Figury piety można znaleźć również na niektórych cmentarzach, jako rzeźby nagrobkowe.

„Tarnogórska” pieta, dzieło prawdopodobnie XVII-wiecznego artysty śląskiego, jest drewniana i podobnie jak inne wyobraża zatroskaną, zbolałą Matkę Boską oraz umęczone, wychudzone ciało Jezusa, wkrótce po zdjęciu z krzyża.

Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ Chóru ALLEGRO oraz tarnogórscy poeci Baczyńscy ojciec i syn.
Można powiedzieć, że spotkanie przebiegło w wielkiej miłości, radości w nastroju sacrum, promując wartości śląskie związane z wiarą oraz zawierzeniem Matce Chrystusowej.