II Nocny Maraton Aerobiku

W nocy z 6 na 7 grudnia 2013r. w auli Zespołu Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbył się II Nocny Maraton Aerobiku.
Od godz. 22.00 pięćdziesiąt osób spragnionych wysiłku fizycznego rozpoczęło pięciogodzinny maraton aerobiku, prowadzony przez profesjonalnych instruktorów fitness i tańca: Marię Dobias, Katarzynę Nogę-Pośpiech, Martę Błońską oraz Agatę Światły.


- Celem imprezy było propagowanie zdrowego trybu życia i zachęcenie młodzieży do uprawiania sportu w wolnym czasie – wyjaśnia Monika Waligóra organizatorka maratonu. - Szkoła realizuje program "Zachowaj równowagę, czyli zdrowe podejście do życia" - dodaje Joanna Ziemska, druga organizatorka.
Po oficjalnym otwarciu, młodzież wysłuchała krótkiego wykładu przygotowanego przez panią Barbarę Dziuk Radną Sejmiku Województwa Śląskiego na temat: „Jak nam udało się przeżyć
i dorastać w świecie bez zasad ekologii?”. Następnie absolwentka tarnogórskiego CHEMIKA, Kasia Grzesiek (finalistka czwartej edycji Must Be the Music), zaśpiewała kilka utworów, przygotowując młodzież do zajęć sportowo-fitnessowych. Wśród uczestników byli uczniowie tarnogórskiego „Chemika”, "Ekonomika", "Odzieżówki" oraz Salezjańskiego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
W pierwszej kolejności Maria Dobias - instruktorka z klubu „Formula” z Piekar Śląskich - prowadziła Basic Aerobic, który stanowił przygotowanie do wysiłku poprzez rozgrzanie podstawowych partii mięśniowych. Uczestnicy poznawali podstawowe kroki w wolniejszym tempie, gdzie po synchronizacji w efekcie końcowym powstał cały układ taneczny. Następnie Katarzyna Noga – Pośpiech - instruktorka „Scorpio” w Tarnowskich Górach poprowadziła TBC

(Total Body Condition), który jest jedną z odmian aerobiku polegającą na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie ukształtować sylwetkę poprzez metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Trzecim blokiem taneczny maratonu były zajęcia hip-hopu przygotowane przez Martę Błońską, nauczycielkę Salezjańskiego Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Zajęcia, jakie zaproponowała są ulubioną formą taneczną młodzieży. Ten taniec posiada bardzo otwartą technikę związaną ze street-dance, w którym ruchy powinny być płynne i zawierać dużo figur akrobatycznych. Ostatnim, ale za to najbardziej energetyzującym blokiem były zajęcia na stepie prowadzone przez Agatę Światły, nauczycielkę Centrum Edukacji Handlowo Ekonomicznej.
Po wyczerpujących pięciu godzinach ćwiczeniach młodzież uczestniczyła w relaksacji.
Podsumowanie części sportowej maratonu odbyło się o godzinie czwartej nad ranem, gdzie niesamowita energia i zapał towarzyszył uczestnikom do ostatnich chwil trwania maratonu.
Równolegle do Nocnego Maratonu na sali gimnastycznej odbywało się „Nocne Granie” pod okiem pani Anny Niżewskiej. Młodzież uczestniczyła w grach zespołowych, tj. siatkówka, koszykówka.
Po zakończeniu części fitnesowej odbyła się projekcja filmu o tematyce tanecznej.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom za ufundowanie nagród
i wypożyczenie sprzętu na tę imprezę. Udział w takich imprezach sportowych przyczynia się do wszechstronnego rozwoju, a przede wszystkim stanowi propozycję aktywnego spędzania wolnego czasu.
Organizatorzy pragną podziękować sponsorom:
- siłowni „Formula” w Piekarach Śląskich, która ufundowała dla każdego uczestnika wejściówki
na siłownię oraz zajęcia fitness,
- firmie „Scorpio” z Tarnowskich Gór, która ufundowała karnety na zajęcia fitnessowe
w tarnogórskim Parku Wodnym,
- siłowni „Fit your live” w Tarnowskich Górach, która ufundowała karnety na siłownię dla uczestników maratonu.
- siłowni Altis z Tarnowskich Gór, która wypożyczyła sprzęt,
- firmie „Oriflame”, która ufundowała zestawy kosmetyków,
- redakcji tygodnika Gwarek za patronowanie imprezie.
Organizatorzy dziękują również nauczycielom i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji imprezy.

Tekst: Monika Waligóra