Fotografia dzikiej przyrody w Muzuem Górnośląskim

Od dwunastu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu gości cykliczna ekspozycja: Wildlife Photographer of the Year/Fotografia dzikiej przyrody stanowiącą finał rozstrzygnięcia konkursu o tej samej nazwie. Na tegoroczną edycję zapraszam wraz z Agencją Zegart z Bydgoszczy w piątek, 3 stycznia 2014 o godzinie 17.00, do gmachu przy ul. W. Korfantego 34. Ekspozycję tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.

Konkurs odbywa się regularnie od 1965 roku i w miarę rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każda edycja to setki tysięcy zdjęć z całego świata. Zdjęć czarno-białych i kolorowych, wykonywanych najpierw lustrzanką, potem aparatami cyfrowymi.
Wiele razy przechodzimy na stawem i napotkana żaba umyka nam spod nóg. To jej „szybkie” piękno w żaden sposób nie chce się dla nas zatrzymać. Zniknęła nam z oczu, wskoczyła do stawu, ale znalazł się ktoś, kto ją zatrzymał – fotograf. Każda praca, każde zdjęcie eksponowane na wystawie mieści w sobie setki minut, godzin, czasami dni i miesięcy, jest dowodem na anielską cierpliwość, wytrwałość i pomysłowość fotografa, bo zwierzęta zaciekle bronią dostępu do swojego świata.
Nagradzane są zdjęcia wyjątkowe, łączące zawodową perfekcję z oryginalnym spojrzeniem na przyrodę daleką, egzotyczną i tę najbliższą - również dziką. Od lat podziwiamy sylwetki tygrysów, lwów i słoni, nie brakuje też obrazów sikorek, wróbli czy ropuch, ale o ich wyjątkowości decyduje rodzaj ujęcia, światło, kompozycja czy kadr wyjęty z krajobrazu bądź z portretu zwierzaka.
Tegoroczna ekspozycja, to zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.
Po raz kolejny w historii wystawy znajdą się zdjęcia wykonane przez polskich fotografów i wyróżnione przez organizatorów. Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii Portrety zwierząt, a fotografia Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, pt.: Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – 15 - 17 lat.
Bytom jest, oprócz Warszawy, jedynym z polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy gości po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2003. Oprócz tego w 2014 r. zobaczą ją także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Ogólnopolskim sponsorem wystawy jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
Honorowy Patronat nad edycją bytomską objęli: Damian Bartyla - Prezydent Bytomia i Barbara Dziuk - Radna Wojewódzka Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego

Patronami medialnymi są Dziennik Zachodni, Telewizja Katowice, Życie Bytomskie, partnerem zaś jest Instytucja Kultury – Katowice Miasto Ogrodów.

Organizatorem tourne wystawy po Polsce jest Agencja Zegart, e-mail: zeg-art@wp.pl.
Więcej informacji o wystawie można znaleźć na www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

Jestem bardzo wdzięczna, że międzynarodowi organizatorzy wielkiego i ważnego wydarzenia poprosili mnie o Patronat Honorowy. Dla mnie środowisko naturalne- przyroda to najważniejsza dziedzina, którą się zachwycam, chronię i wspieram, ponieważ człowiek jest jego integralną częścią. Miło wspierać działania, które są inspiracją oraz rozbudzają miłość do piękna naszego świata wśród młodego pokolenia.