Jeszcze o wystawie "Fotografia dzikiej przyrody 2013"

Odbył się wernisaż wystawy: Wildlife Photographer of the Year/Fotografia dzikiej przyrody 2013 w Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ekspozycja przepiękna, zachwycająca. Tegoroczna ekspozycja, to zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Zwycięskie prace wybrano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów. Po raz kolejny w historii wystawy znalazły się zdjęcia wykonane przez polskich fotografów.

Bytom jest, oprócz Warszawy, jedynym z polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy gości po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2003. Zaznaczyć również należy, że obecnie mamy 49 edycję tegoż przedsięwzięcia. Oglądając zdjęcia oraz wczytując się w opisy wykonawców można stwierdzić, że w dużym stopniu młodzież jest wykonawcą tych przepięknych fotografii. To jest bardzo istotne, że idea podziwiania otaczającej nas przyrody, którą często niedostrzegany, włącza młode pokolenie do pasji fotografowania. Wspaniałe działanie!

Miło mi było, gdy zwrócono się do mnie o objęcie Patronatem Honorowym wystawy. Specjalnie nie musiano mnie namawiać, ponieważ otaczam szczególną opieką środowisko naturalne i walczę, o to by na Śląsku nie niszczyć działaniami już tak mocno obecnie zdegradowane. Wystawa mnie tak wkręciła oraz zainspirowała, że osobiście na stół z przekąskami przygotowałam krokodyla i rodzinę żabek. Zdjęcia poniżej :)

Przy okazji muszę pochwalić Sejmik Województwa Śląskiego. Dzięki Komisji Ochrony Środowiska, w tym osobistego zaangażowania powstała pierwsza w Polsce Strategia Przyrody. Miło jest być współautorem bardzo cennej inicjatywy, która jest wpisana w priorytety Unii Europejskiej. Jestem wdzięczna, że na swojej drodze spotykam ludzi, którym na sercu leży dobro człowieka oraz środowiska naturalnego, integralnej jego części.

Zapraszam do odwiedzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz obejrzenia przepięknej wystawy, która gwarantuję, że zachwyci każdego. Przykładem może być zdjęcie „Ostatni blask światła” wykonane przez Polaka Mateusza Piesiaka