Komisja Zdrowia - "Stomatologia dziecięca w Województwie Śląskim"

Temat przewodni sejmikowej komisji Zdrowia dotyczył stomatologii w naszym regionie. Informacje mnie przeraziły. Podaje kilka slajdów, które zostały komisji przedstawione.

Już z tych slajdów wynika jak wygląda opieka nad uzębieniem u dzieci w naszym województwie i całej Polsce. Przkre jest to, że niestety dentyści nie nadzorują szkół, a programy profilaktyczne o których się dowiedziałam niestety w szkołach nie funkcjonują, a jeżeli to są robione na zasadzie raportów wysyłanych do NFZ. Nie przypuszczałam, że aż tak jest źle w tej dziedzinie. Przyznam, że odkąd siega moja pamięć ponad 20 lat wstecz to stwierdzam, że moja rodzina jak i znajomi chcąc mieć piękne zdrowe zęby chodzą do dentystów prywatnie. Też dowiedziałam się że badania kontrolne zębów jak i leczenie u dzieci wsztkich zębów jest bezpłatne. Zadziwiło mnie to, bo od lat słyszałam od kilku dentystów, że zęby tyko przednie są refundowane, a za tylnie należy płacić, albo dopłacić. Wątpliwości wyjaśniła nam Pani doktor Konsultant wojewódzki do spraw stomatologi dziecięcej. Reguluja to zapisy ustawowe.

A jak by było mało to opieka szczególnie nad dziećmi niepełnosprawnymi wygląda dopiero katastrofalnie.

Wsłuchując się we wszystkie wypowiedzi to można stwierdzić jedno, tak jak przy wszystkich działaniach prewencyjny i wtej dziedzinie- jeżeli świadomi rodzice nie będą pilnować to w przyszłosci będzi wielki problem zdrowotny, ponieważ wszyscy wiedzą, że z chorych zębów wynikają inne poważne choroby.

Dlatego namawiam wszystkich do profilaktyki „MYJ ZĘBY I BĄDŹ ZDRÓW” oraz odwiedzaj dentystę raz na pół roku, żeby nie mieć problemów zdrowotnych :)