Gwara Śląska - Sejmik Śląski 5.05.2014r

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmik podjął uchwałę w sprawie apelu o ochronę i pielęgnowanie gwar i dialektów regionalnych w województwie śląskim. Przy tej okazji zaprezentowano różne jej odmiany: rybnicką, opolską, cieszyńsko – góralską oraz lwowskie „bałakanie”. Trzeba przyznać, że był to przesympatyczny akcent.

Niestety dalsza cześć Sejmiku była niesympatyczna i koszmarna. Jak zwykle wszystko co przygotował Zarząd podczas swoich posiedzeń głosami rządzących przeszło. Jedna mnie rzecz zastanowiła, która już podczas obrad Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wzbudzała wiele emocji. Chodzi o utylizacje śmieci. Niestety drogie inwestycje, które służą do przetwarzania odpadów zostały dopuszczone tylko 2 z 6. Co jest wielce zastanawiające. Tłumaczono wszystkim, że chodzi o względy formalno- prawne. Może i tak, ale uważam, że wszystkie podmioty powinno się traktować jednakowo i pomagać w procedurze. Tu to nie niestety nie miało miejsca. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ……

Również wielkie emocje wzbudzał temat połączenia 4 wielkich szpitali klinicznych i przyłączenia do placówki w Katowicach przy ul. Ceglanej. Zarząd tłumaczył to bardzo niejasno. Temat był z mocnymi emocjami wstępnie dyskutowany, jednak zaistnienie go podczas obrad wprowadził Marszałka w wielkie zakłopotanie. Także podczas interpelacji dołożyłam kolejne argumenty do obrony w sprawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.