Chemik w Genewie

Uczennice z klasy 1 Technikum nr 1 - Krystyna Suda i Sonia Kasierot zdobyły 1 i 2 miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej organizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Krysia otrzymała „ałun glinowo potasowy z dodatkiem siarczanu chromu”, a Sonia „ałun chromowo potasowy”.

Zdjęcia : http://if.us.edu.pl/images/konkursy/2014_konkurs_wzrostu_krysztalow/Laureaci.pdf.

Laureatki z Chemika w nagrodę pojadą na wycieczkę do CERN w Genewie. Wyróżnienie zdobyły także Natalia Pradelok z klasy I i Sandra Gorzka z klasy II Technikum nr 1. Ponadto Zespół Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach otrzymał wyróżnienie za przysłanie największej ilość, najczystszych i najciekawszych kryształów. Opiekunem naukowym uczestników z Chemika był Daniel Kamiński - nauczyciel przedmiotów zawodowych, w tym chemii.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 850 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ponad 300 uczniów wyhodowało z powodzeniem swoje kryształy i wykonało stosowną dokumentację. Kryształy nadesłane do organizatorów konkursu, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, stworzyły różnobarwną kolekcję. Otrzymywane z wielu związków chemicznych utworzyły bryły o różnorodnej strukturze. Jury wyłoniło 3 laureatów konkursu, którzy w nagrodę pojadą do laboratorium CERN w Genewie. Ponadto przyznano 17 wyróżnień.

Wręczenie nagród i wyróżnień nastąpiło w dniu 17 czerwca 2014 podczas trwania Sympozjum Obchodów Międzynarodowego Roku Krystalografii w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Początek Sympozjum o godz. 10.00 w Sali Audytoryjnej III im. prof. Andrzeja Pawlikowskiego.