Niech sie święci 3. Maja - rozważania

Dzisiejsze moje wystąpienie z okazji Święta 3 Maja zamieszczam w internecie, ponieważ po raz pierwszy, kiedy sprawuję mandat z nadania społecznego Radnej Sejmiku Województwa Śląskiego, Zarząd Powiatu nie pozwolił wypowiedzieć w części oficjalnych wystąpień, tak jak do tej pory bywało.

Szkoda, że słowa, które dzisiaj usłyszałam przy wystąpieniach nie mają przełożenia na obecne życie społeczno-pilityczne. Dlatego pozwalam sobie na moje rozmyślania ku przyszłym pokoleniom.

Czcigodni Kapłani, Parlamentarzyści, Samorządowcy, Tarnogórzanie

Uroczyste Święta Narodowe upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu. Świętujemy dzisiaj kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. To wydarzenie po raz kolejny przypomina nam o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa.

3 maja jest również świętem Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski. Trudne były dzieje tego historycznego święta, o których pamiętamy. Dopiero od 1990r. możemy radośnie świętować 3 maja.

Pięknie wszyscy mówimy o historii. Zachwycamy się dokonaniami naszych ojców, bo tak wypada, bo to dobrze postrzegane, bo tak należy!

Zadajmy sobie dzisiaj pytanie, jakie znaczenie ma to wielkie wydarzenie dla nas?

Może należy zadać kolejne pytania, abyśmy się zastanowili nad naszym funkcjonowaniu w życiu społeczno-politycznym?

Więc pytam:

Czy obecnie sprawujący władzę na różnych szczeblach mają odniesienie do dokonań historycznych naszych ojców?
Czy wszyscy poprawnie politycznie spełniają funkcję dla dobra narodu i państwa?
Czy naprawdę dla wszystkich decydentów najważniejsze jest dobro i potrzeby człowieka?
Czy osoby pełniące funkcje nadane społecznie spełniają rolę zapisane w ustawach?
Znamy wszyscy odpowiedzi na te pytania. Przykre jest to, że ludzie ludziom gotują ten los.

A przecież o ile by było prostsze i jasne działanie dla rowoju Polski, naszego regionu, Powiatu, Miasta, aby współpracować dla rozwoju szanować się nawzajem, pomimo różnic światopoglądowych. Tak żeby było widać jedność, a nie cwaniactwo, układy, które są wyniszczające zarówno tych którzy reprezentują taką postawę, jak wszystkich dookoła. Ciągle słyszymy o młodym pokoleniu, że jest zagubione co do wartości. Obwinia ich się za agresję, złe nastawienie. A to nie tak. Winni jesteśmy my, bo dziecko i młodzież uczy się przez przykłady. Tragedią naszych czasów jest rozłączenie życia codziennego od wartości.

Wielcy Polacy od zawsze napominali żyjących jak postępować i dawali świadectwo swoim życiem.

Historia dzisiejszego święta jest bardzo trudna i wiemy o tym. Jestem ciekawa, kiedy 3-maja – święto chrześcijańskie, patriotyczne znowu zniknie z najważniejszych wydarzeń świata Polski po podpisaniu Ustawy Antyprzemocowej, kiedy to religię traktuje się jako stereotyp i źródło przemocy, a dekalog jest zaściankowy, niewygodny. Wszystkie chwyty dozwolone. Szanowni Państwo, dokąd tak naprawdę zmierzamy.

Musimy odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie:

Czy dzisiaj nas zgromadziła przemoc, czy dokonania i innowacyjność naszych postępowych ojców.

Nie zgadzam się z ideą „Polacy nic się nie stało…”

Obecnie musimy ze względu na historię Polski i naszych walecznych przodków powiedzieć stop niszczeniu wartości i historii. Znamy słowa Św. JPII „Naród, który nie zna historii, nie ma też i przyszłości…”

Mamy wolność, z której nie potrafimy skorzystać. Zniewolenie współczesne może dopaść każdego. To jest rozszerzająca się dżuma XXI wieku. My codzienne podejmujemy walkę dobra ze złem. Tak naprawdę od każdego z nas zależy wiele. Nie bójmy się stawiać oporu patologiom społecznym. Nasi przodkowie to potrafili, więc i my to też potrafimy, ale to nie jest proste. Trzeba wyzwolić z siebie to co najlepsze i zarażać dobrem wszystkich dookoła. Czasem to jest bardzo trudne, ale jest zasada, że jeżeli „Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu”.

Królowo Polski prosimy Cię dzisiaj o opiekę nad Narodem Polski, abyśmy nie doświadczyli kolejnego rozbiory i zniszczenia naszej ukochanej Ojczyzny Polski.

Kończąc, pragnę podziękować za wspólną msze św. w intencji naszej Ojczyzny.

Życzę Państwu miłego i radosnego świętowania.

Niech się święci 3 maja