Od 9 lat Zakłady Chemiczne - lans wyborczy PO i PSL

O historii likwidacji bomby ekologicznej na Czarnej Hucie można by pisać, pisać i pisać… Zainspirowało mnie zaproszenie na jutrzejszą Sesję Powiatu, gdzie będzie ten temat, po raz kolejny tylko omawiany. Obecnie istnieje wielkie niebezpieczeństwo, ponieważ grozi wykreślenie z rejestru KRS Zakładów Chemicznych i ktoś powie, co takiego się stanie. A no właśnie się stanie, bo odpowiedzialność za sfinansowanie rewitalizacji tego terenu może spaść na Powiat, bądź miasto. Uważam takie odciąganie decydentów w czasie tylko za działanie na naszą niekorzyść. Niestety władze powiatu zamiast zajmować się rozwiązywaniem poważnych problemów stwarza niepotrzebne problemy ludziom dookoła. Jest ustawa, która nakłada obowiązki, z których należy się wywiązywać jak najlepiej. Niestety nie wszyscy je znają.

Tylko można zauważyć lans zdjęciowy i odwiedziny poszczególnych ministrów PO, PSL. I co dalej?
Pamiętam moment, kiedy śp. Minister Grażyna Gęsicka dawała ciężkie miliony z Ministerstwa jak i z UE, na sfinansowanie zniszczonych terenów po Zakładach Chemicznych. Tylko był potrzebny podpis starosty i odkupienie niewielkich terenów prywatnych tak, żeby można było skorzystać z dotacji z UE. No niestety nasz Powiat nie miał szczęścia, co do gospodarza i nie podjęto decyzji. Temat aczkolwiek bardzo chodliwy, wraca jak bumerang do polityków PO i PSL- kiełbasa wyborcza. Niestety problem środowiska naturalnego, a tym samym zdrowia, życia naszych mieszkańców i regionu pozostaje, wręcz narasta. Nikogo nie interesuje jego rozwiązanie. Nawet jak człowiek chce pomóc, to nie ma możliwości, bo jest blokowany.
Przez zeszłą i obecną kadencję w Sejmiku Śląskim pisałam i pytałam na Komisji Ochrony Środowiska. Niestety uzyskiwałam odpowiedzi wymijające i bez możliwości nadziei na pozytywne rozwiązanie. To mnie nie zraża. Dalej będę konsekwentna, co do działań związanych ze środowiskiem naturalnym i człowiekiem, jako jego integralnej części. Mam nadzieję, że po 25.10.2015r. będzie można wiele naprawić, co niestety przy obecnych rządach leży odłogiem.