Prywatyzacja laboratorium w Szpitalu im. Hagera?

Dzisiejsze informacje, które rano otrzymałam, na temat prywatyzacji laboratorium w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym nr 3 im. Dr B. Hagera w Tarnowskich Górach sparaliżowały mnie. Najpierw jedno laboratorium przy ul. Opolskiej zamknięte, a teraz ta informacja. Doniesienia były zadziwiające, rzekomo Rada Nadzorcza podjęła taką decyzję. Bardzo mnie to zaskoczyło, czy to są ich kompetencje? Zaczęłam działać. Najpierw konsultacja z Wojewódzkim Konsultantem ds. diagnostyki laboratoryjnej oraz na podstawie wniosków, ocen z niedawno odbytego sympozjum na temat „outsourcingu usług laboratoryjnych”. Doszłam do tych samych wniosków, co eksperci z branży, zatroskanych o zdrowie potencjalnych pacjentów.

Prawda jest jedna, że duże jednostki, takie jak nasz szpital powiatowy, gdzie jest ok 350 łóżek, co w skali roku daje ok. 17 000 pacjentów jest niewskazane badanie na zewnątrz, ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne. Tym bardziej, że szpital prowadzi Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), gdzie „ekspresowe” laboratorium jest koniecznie i zgodne z wymogami kontraktowania z NFZ. Sprywatyzowanie i wyprowadzenie laboratorium na zewnątrz, to jest nic innego jak docelowa likwidacja i robienie badań na zewnątrz. Co w konsekwencji wiąże się ze zwolnieniami prawie 30 osób- bardzo wysoko wykwalifikowanej kadry, jak i braku możliwości badań w trybie pilnym, w celu ratowania życia.
Teoretycznie wszystko na papierze się zgadza z wymogami NFZ, ale czy osoby podejmujące takie decyzje związane z wielkim ryzykiem zdrowia i życia 17 000 pacjentów rocznie zdają sobie sprawę z odpowiedzialności?

Takie zakusy związane z laboratorium naszego szpitala nie są od dziś nowością. Sprawą się interesuję od lat i to nie tylko w naszym szpitalu, bo zdrowie i życie jest najcenniejszym darem, które winniśmy wszyscy chronić tak jak potrafimy najlepiej.
Proszę wszystkich ludzi dobrej woli o zainteresowanie i informowanie mnie osobiście, bądź poprzez moje biuro poselskie w Tarnowskich Górach. Musimy bronić jeszcze resztki dobra społecznego, które również już jest zabezpieczone przez ustawę dekomercjalizacyjną podpisaną 30.06.2016r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Prawo muszą przestrzegać wszyscy, a tym bardziej o dobro społeczne trzeba dbać z podwójnym zatroskaniem. To jest nasze dobro narodowe. Nie można dalej biernie pozwalać na rozkradanie majątku narodowego dla prywatnych korzyści!
Czas na DOBRĄ ZMIANĘ i NOWE STANDARDY w Powiecie Tarnogórskim również!