Konkursy, konkursy

Coraz szybciej pędzi karuzela rozstrzygania wniosków na projekty realizowane przy wsparciu środków europejskich. Wyniki uszczęśliwiają tych, którzy dostaną dofinansowanie, więcej jednak jest tych, którym przychodzi odczuć gorycz porażki - ale trudno, żeby było inaczej, skoro w większości programów suma złożonych wniosków 10-krotnie przekracza zarezerwowane na ten cel kwoty.

W ostatnich dniach dwie ważne informacje-najpierw telefon burmistrza (który już dość dawno nie dzwonił...), że pani komisarz Hubner podpisała w imieniu Komisji Europejskiej umowę na środki na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach. To już ostateczna "kropka nad i" po wielo, wieloletnich staraniach. Pamiętam, że sms-a o tym, że środki już mamy pewne na 100% dostałem 1 listopada 2005 roku! Tymczasem pewne jest to dopiero dziś.
Najbardziej ucieszyło to niewątpliwie burmistrza, który jeszcze pod adresem poprzednika kierował zarzuty, że nie potrafi doprowadzić do końca tej sprawy (zupełnie niesłusznie, bo przecież w tamtej kadencji wykonano najwięcej pracy nad tym wnioskiem), a później przez 2 i pół roku był w podobnej sytuacji. Szczęśliwie wszystko dotarło do dobrego zakończenia – wkrótce możemy spodziewać się dużych prac w naszym mieście.

***

W poniedziałek spędziłem kilka godzin w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim, a po wizycie posiadłem wciąż chyba nieoficjalną, ale już pewną informację o tym, że będą również środki europejskie na remont Pałacu w Rybnej. Akurat parę minut przed spotkaniem tarnogórskiego środowiska artystycznego w tymże pałacu, na które nie miałem szans już dotrzeć, ale zdążyłem jeszcze poprosić Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Szczęsnego o przekazanie tej informacji.