Prezydent pracuje nad sposobem finansowania „swoich” zabytków

Jak wiadomo podziemia tarnogórskiej kopalni srebra oraz sztolni „Czarnego Pstrąga” znajdują się na liście obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii. Poza prestiżem obecność na tej elitarnej liście (44 obiekty) póki co niewiele dawała.
Powinno się to zmienić wkrótce. Kancelaria Prezydenta przygotowuje projekt ustawy określający mechanizm pozyskiwania środków na specjalny fundusz dla tychże pomników (myśli się o specjalnych zakładach Totalizatora Sportowego lub zyskach NBP). Rozwiązanie powinno zacząć funkcjonować już w przyszłym roku.
PS.
Także niedługo powinna też wyjaśnić się bieżąca kwestia dotycząca tarnogórskich podziemi – zabezpieczenia wylotu sztolni w Zbrosławicach, która zapadła się w ub. roku. Muszę napisać, że po kilkudziesięciu rozmowach i sms-ach wymienionych z marszałkiem województwa w tej sprawie (i każdorazowym zapewnieniu, że już już niedługo będzie to załatwione) zniecierpliwiłem się i wysłałem w tej sprawie do marszałka oficjalne pismo.
O tym, że marszałek traktuje sprawę naprawdę poważnie przekonywała mnie dyrektorka jego gabinetu – powiedziała, że szef przekazuje jej większość spraw do pilotowania, a te najważniejsze zostawia dla siebie i akurat tak postępował z tarnogórskimi podziemiami. Efekt uboczny był niestety taki, że ona sama nie znała aktualnego stanu prac nad tym zagadnieniem. Ale decyzja już chyba jest blisko.
Wydaję się też, że niedawna kompleksowa nowelizacji prawa górniczego rozwiewa dotychczasowy spór prawny o to, do kogo powinno należeć zabezpieczenie podziemnych wyrobisk.