Wielkie gratulacje dla SMZT !

Jak już pewnie większość miała okazję przeczytać w Internecie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie oceniło kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Oczywiście o tym, czy tak się stanie zdecyduje odpowiedni Komitet UNESCO, ale władze polskie starają się unikać składania wniosków, które otrzymają negatywną opinię i rekomendują tylko takie obiekty, co do których są mocno pewne pozytywnego efektu.
Olbrzymie gratulacje należą się Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, bo pozytywna decyzja Ministerstwa to w 100% (no może 95%...) zasługa starań osób społecznie działających w tym stowarzyszeniu.
Aby wymienić osoby spoza grona SMZT, które miały na to wpływ, trzeba pamiętać o śp. Tomaszu Mercie – wiceministrze kultury (zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem). Pamiętam, jak na moją prośbę wezwał do siebie osobę odpowiedzialną za tego typu wnioski i zdecydowanym tonem wyraził zdumienie wobec argumentu, że trudno ocenić, czy tarnogórski wniosek jest zasadny, czy nie! Po tej reprymendzie prace zdecydowanie przyspieszyły. Minister Merta miał na moje zaproszenie przyjechać do Tarnowskich Gór w marcu 2010 r., odwołaliśmy to w ostatniej chwili z powodu ataku zimy umawiając się, że poczekamy do wiosny…
Oczywiście należy dodać, że na ostatnim etapie prac nad wnioskiem finansowego wsparcia SMZT udzieliło miasto. Włączyło się ono po dwóch artykułach w „Gazecie Wyborczej”, w których można było przeczytać, że Stowarzyszenie jest osamotnione w swoich staraniach, a pomaga w nich jedynie poseł Głogowski.
Takie stwierdzenia to widocznie najlepsza motywacja dla Burmistrza:-)