Gratulacje dla zwycięzców

Z wielkimi problemami, ale w końcu poznaliśmy całościowe wyniki wyborów. Przede wszystkim chciałem pogratulować wszystkim tym, których wyborcy obdarzyli zaufaniem. Przedwczoraj, przy okazji życzeń urodzinowych, miałem okazję złożyć gratulacje także burmistrzowi Arkadiuszowi Czechowi. Życzyłem mu, aby z efektów jego kolejnej czteroletniej kadencji był zadowolony zarówno on, jak i tarnogórzanie.
Oczywiście w tych wyborach na poziomie miejskim liczyliśmy na trochę więcej. Zakładaliśmy, że Jarosław Ślepaczuk osiągnie ok. 20-25% poparcia. Jestem przekonany, że nieco niższy wynik nie jest na pewno winą Jarka, który zaprezentował się w kampanii bardzo dobrze. Oczywiście musimy przeanalizować, co można było zrobić lepiej, ale być może po prostu nasz program (zakładający m.in. dopłatę do taryfy za ścieki, czy zamrożenie podatku od nieruchomości) nie pokrywał się z oczekiwaniami mieszkańców.
***
Po raz pierwszy w Tarnowskich Górach przetestowaliśmy większościową ordynację wyborczą w okręgach jednomandatowych. Okazało się zgodnie z amerykańska zasadą "winner takes all", zwycięzca zgarnął prawie całą pulę do Rady Miejskiej. Można powiedzieć, że Platforma Obywatelska zmieniając ordynację sprawiła prezent burmistrzom i prezydentom miast, którzy poza władzą wykonawczą będą mieli za sobą prawie całe rady. Przy obliczaniu głosów wg starej ordynacji, burmistrz też zapewne miałby większość, ale opozycja liczyłaby nie 2 osoby, ale 8-9. To oczywiście jakiś element wyjścia do rozważań czy opozycja jednak nie spełnia istotnej, kontrolnej roli w demokracj? A jak ma być realizowana teraz, bez obecności w komisji rewizyjnej, możliwości składania projektów uchwał? Ale oczywiście z wynikami wyborów nie mamy zamiaru polemizować, a wybranym radnym życzymy dobrych decyzji.
***
Szczególnie liczną reprezentację będzie miał nasz powiat w sejmiku wojewódzkim. Poza radnymi, którzy zdobyli w naszym okręgu mandaty (Lucyną Ekkert, Barbarą Dziuk, Andrzejem Pilotem i Andrzejem Sławikiem), zasiadać tam będzie również profesor Marian Zembala, który startował z okręgu zabrzańskiego. Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję! Wczoraj w Warszawie rozmawiałem z kandydatem na marszałka województwa śląskiego Wojciechem Saługą - pożartowaliśmy sobie, że sesje sejmiku warto robić w Tarnowskich Górach, skoro tak wielu radnych jest na miejscu.