Spotkania w Kancelarii Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów

W Warszawie po pożarze mostu sytuacja komunikacyjna jest znacznie trudniejsza, a ja akurat na tym posiedzeniu Sejmu musiałem trochę po mieście jeździć. Np. w środę najpierw zaproszenie od ministra Klimczaka w Kancelarii Prezydenta, a później od pani premier Ewy Kopacz.
Z ministrem Klimczakiem i jego współpracownikami rozmowa nt. środków płynących na finansowanie zabytków. Wielokrotnie zabierałem w tej prawie głos w czasie prac sejmowych, m.in. nt. archaicznego rozwiązania przekazywania sporych środków za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta na renowację zabytków Krakowa. Zaawansowane są prace nad zmianą tej sytuacji i skierowanie tych środków także na inne obiekty, głównie z Listy Zabytków Historii. Więcej o tym będę miał okazję powiedzieć (z udziałem gości z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Kancelarii Prezydenta) już w najbliższych tygodniach w Tarnowskich Górach, gdzie taki obiekt się znajduje.
***
U pani premier spotkanie śląskich parlamentarzystów Platformy. Wachlarz poruszanych wątków szeroki, a tematem dominującym przygotowywany właśnie "Kontrakt dla Śląska" - o szczegółach będzie okazja napisać już wkrótce.
***
Dziś od rana blok głosowań (ponad 130 głosowań), a zaraz po nich jestem zaproszony do Marszałka Sejmu. Mamy obaj z Marszałkiem wrażenie, że ktoś próbuje spowolnić prace nad ustawą umożliwiającą wymierzanie mandatów za wykroczenia drogowe parlamentarzystom i prokuratorom bez czasochłonnej procedury uchylania immunitetu. Zajmująca się tą sprawą podkomisja (której pracami kieruję) swoją robotę dawno wykonała, a dokument utknął w komisjach, którym przewodniczą akurat posłowie opozycji. Ale mamy z marszałkiem Sikorskim pomysł, jak zmobilizować ich do pracy.