Sobota na festiwalu tańca i w OSP Pniowiec

Rano moja młodsza córka występowała na IX Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego „Tańcząc w Jasnościach” (organizowanym przez TCK w tarnogórskiej hali sportowej).

Po południu byłem ze starszą córką na jubileuszu 35-lecia przedszkola w Tworogu oraz uroczystości przekazania nowego wozu Ochotniczej Straży Pożarnej w Pniowcu. To ostatnie wydarzenie sprawiło mi szczególną satysfakcję, gdyż nie ma niczego przyjemniejszego od oglądania pozytywnych efektów swojej pracy.
Już o tym kiedyś pisałem, ale powtórzę, bo akurat z tej sprawy jestem dumny. Kiedy byłem radnym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach (lata 2002-2005) OSP Pniowiec akurat starała się o zakup innego wozu (ma go zresztą do dziś). OSP miała zgromadzoną część kwoty, a miasto chciało dać resztę, ale okazało się, że prawo nie dopuszcza możliwości takiej darowizny! Było to o tyle dziwne, że gmina mogła kupić wóz i przekazać go na potrzeby OSP (co wtedy Tarnowskie Góry uczyniły).
Zapamiętałem ten dziwny przypadek, a kiedy zostałem posłem przygotowałem zmianę ustawy o finansach publicznych, która została przyjęta w 2008 roku. Od tego czasu w całym kraju świetnie sprawdzają się mechanizmy montaży finansowych, dzięki którym zakupywane są wozy dla OSP (auto przekazywane dziś było współfinansowane przez miasto Tarnowskie Góry, Zarząd Wojewódzki OSP oraz WFOŚiGW). Parę lat temu na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej rozmawiałem z tamtejszymi strażakami, którzy właśnie cieszyli się z nowego wozu (choć miałem wrażenie, że nie do końca wierzyli, że jego zakup był możliwy dzięki przygotowanej przeze mnie ustawie :-) ).
Dzisiaj podziękowałem druhom z Pniowca za inspirację do dobrej zmiany ustawy. To bardzo fajna sprawa, że dzięki inspiracji jednostkowym przypadkiem udało się stworzyć coś uniwersalnego, co działa w całej Polsce - w końcu OSP, której przypadek zainspirował tę zmianę, skorzystała z niej dopiero teraz, ale wcześniej zrobiło to tysiące innych jednostek w kraju