Wizyta ministra Schetyny w Tarnowskich Górach (i Zbrosławicach)

Poniedziałek, jak zazwyczaj, rozpoczął tydzień pracowicie - na moje zaproszenie Tarnowskie Góry (i Zbrosławice) odwiedził minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Wizyta była robocza, niedługa, ale konkretna. Także błyskawicznie organizowana - dlatego przebywający w ub. tygodniu na urlopie prezes SMZT dowiedział się o niej dziś o 8 rano (ale chyba był z niej zadowolony).
Głównym punktem była wizyta w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, oczywiście w kontekście starań o wpis tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - jak wiadomo kończy się krajowy etap prac nad tym wnioskiem i nadchodzi czas na działania na arenie międzynarodowej.
Wraz z ministrem Schetyną zwiedziliśmy najpierw multimedialne muzeum, a pote, zjechaliśmy pod ziemię (wraz z grupą dziennikarzy i ich sprzętem). Po obejrzeniu, z konieczności tylko części podziemnej trasy, minister odpowiadał na pytania dziennikarzy, których poprosił aby najpierw pytać o Tarnowskie Góry, a potem o Grecję i Tunezję.
Podczas konferencji minister powiedział m.in.: "Zapoznałem się z projektem wpisania obiektu na prestiżową listę. Będę wspierał działania posła Głogowskiego promujące tarnogórskie podziemia. Jestem pod wielkim wrażeniem, zarówno samego miejsca, jaki pasji i zaangażowania ludzi, którzy sprawują pieczę nad tym obiektem.

***

W Zbrosławicach bardzo miało miejsce sympatyczne spotkanie ministra z repatriantem z Kazachstanu, który od ponad 10 lat wraz z rodziną mieszka w tej gminie. Co ciekawe i warte podkreślenia, gmina Zbrosławice już w najbliższą środę przyjmie kolejną polską rodzinę z tego kraju.