W Krupskim Młynie

Od 1 lipca, cieplejsza pogoda i od razu puściej na ulicach. Nawet telefon rzadziej dzwoni. Czy tak wielu zdążyło już wyjechać na urlopy?
Po wtorkowej prezentacji rządowego programu "Śląsk 2.0" także inne priorytety w mojej pracy. Kiedy wstałem w środę rano i pomyślałem sobie, że odpadły wszystkie aktywności, które dominowały w ubiegłym tygodniu - np. telefony do ważnych osób w różnych ministerstwach i rozmowy w rodzaju: "pamiętam, ale poczekaj, dowiesz się bezpośrednio od premier", czułem się jakoś dziwnie. Choć oczywiście zabiegi związane z programem "Śląsk 2.0" dominowały wyraźnie w ostatnich tygodniach, oczywiście są też inne zadania do wykonania. Troszkę zaniedbałem np. w ostatnich dniach spotkania indywidualne – przepraszam, tych którzy oczekują, ale w najbliższych dniach wszystko nadrobimy.
W środę byłem w Kupskim Młynie. Spotkałem się w wójtem i jego zastępca, a także z sołtysem Potępy. Rozmawialiśmy o tym, co udało im się wykonać w ostatnich miesiącach, co jeszcze chcieliby zrobić w najbliższych. Zajrzałem także do „Gekoplastu”. Zawsze cieszy mnie, kiedy mogę odwiedzać podmioty gospodarcze, w których kiedyś były problemy, a teraz wszystko układa się dobrze. Miło tak wpaść z odwiedzinami bez powodu i przekonać się, że jest lepiej niż parę miesięcy czy lat temu, kiedy byłem tam ostatni raz. Miło było mi usłyszeć o tym jak firma się rozwija, eksportuje, kupuje nowe maszyny, a także pracownicy są zadowoleniu - co usłyszałem nie tylko od kadry zarządzającej, ale również od przedstawicieli związków zawodowych. I trochę zaskakujące, aczkolwiek optymistyczne spostrzeżenie. Okazuje się, że nowe, zautomatyzowane maszyny niekoniecznie wypierają pracowników, ale wręcz generują nowe miejsca pracy. Im efektywniejsza i szybsza maszyna, tym więcej osób potrzebnych jest do jej obsługi. Po prostu kiedy maszyna produkuje dziennie 300 elementów, wówczas do ich zapakowania i przewiezienia do magazynu czy samochodu wystarczy jedna osoba, a gdy nowsza maszyna będzie produkować kilka razy bardziej wydajnie, potrzebnych będzie 3 lub 4 pracowników do tego zadania.