Powiat metropolitarny i kolej do Pyrzowic

W tym tygodniu 101-sze, a jednocześnie przedostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. M.in. przyjęliśmy ustawę o powiecie metropolitarnym, na której szczególnie zależało śląskim posłom Platformy Obywatelskiej. Nie było łatwo, sceptycyzm (delikatnie mówiąc) posłów z innych regionów Polski był duży, ale udało się :). Ustawa określa tryb tworzenia przez rząd powiatów metropolitarnych i zasady ich funkcjonowania.
*
Przyszły tydzień na miejscu, ale także pracowity. M.in. poprosiłem Przewodniczącego Rady Powiatu o możliwość wystąpienia na sesji i porozmawiania z radnymi, zarówno nt. spraw które pozytywnie zostały ostatnio załatwione - budowa Obwodnicy Tarnowskich Gór, środki europejskie na budowę kolei Tarnowskie Góry-Pyrzowice-Zawiercie, jak i tych które są na bardzo dobrej drodze - zapewnienie środków na ostatni etap likwidacji odpadów po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry".

Na temat kolei rozmawiałem w tym tygodniu z wiceministrem infrastruktury i rozwoju. Potwierdził mi to, o czym już wcześniej pisałem i mówiłem w różnych miejscach. Finansowanie budowy kolei do Pyrzowic przewidywane jest z konkursu europejskiego przeznaczonego dla projektów aglomeracyjnych. KONKURSU ZAMKNIĘTEGO. Piszę dużymi literami, bo niektórzy nie rozumieją. Do tego konkursu można będzie zgłosić tylko projekty wskazane w kontraktach regionalnych. Nie ma więc obaw o to, czy będą pieniądze na kolei do Pyrzowic. Ministerstwo raczej boi się, czy w tym programie będzie wystarczająco dużo projektów, aby wydać pieniądze, które są zagwarantowane.
Jeżeli tarnogórscy samorządowcy chcą pomóc w realizacji tego projektu, mogą to zrobić - mobilizując PKP PLK do przygotowania wszelkich niezbędnych do budowy dokumentów.
A jak nie chcą pomóc, niech nie przeszkadzają.