Podsumowanie roku rządów Ewy Kopacz

Wczoraj pani premier Ewa Kopacz podsumowała rok swoich rządów. Było to o tyle sympatyczne, że wszystkie zapowiedzi z expose, które pani premier złożyła rok temu, zostały zrealizowane. A nie było ich mało. Ze szczegółowym sprawozdaniem z realizacji programu rządu można zapoznać się tutaj: https://www.premier.gov.pl/expose.html .
Pozwolę sobie też przytoczyć kilka zdań z wczorajszej wypowiedzi Ewy Kopacz: "To był rok spełnionych obietnic. Jednej rzeczy, której bardzo chciałam, nie udało mi się osiągnąć - chciałam zmienić polską politykę, zmienić relacje miedzy rządem a opozycja i doprowadzić do tego, by w Polsce była możliwa normalna debata na argumenty, a nie ciągła kłótnia i wojna. Ręka, która wyciągałam do opozycji, zawisła w próżni. Nie było woli dialogu wtedy, nie ma jej też teraz. Szkoda. Polskę zmieniać na lepsze jest lepiej razem niż przeciwko sobie. Stając na czele rządu zadałam sobie pytanie: 'co jest dziś najważniejsze dla Polski?' To z jednej strony bezpieczeństwo Polski, a z drugiej nadrabianie dystansu, który dzieli nas od Zachodu. Nie ma żadnego powodu by Polacy żyli gorzej niż Europejczycy. Deklaracje, które złożyłam i politykę, którą prowadziłam, podporządkowałam temu celowi. Mamy dorównać do na najlepszych. Musimy prowadzić mądrą politykę europejską - udało nam się to. Musimy budować nasza wiarygodność, zwiększać zaufanie naszych partnerów, wzmacniać atrakcyjność Polski dla inwestorów - to też nam się udało. Dzięki takiej polityce Polska jest dziś bezpieczniejsza. Nikt nie może mi zarzucić, że nie dotrzymałam słowa danego Polakom. Raport z tego co się udało - to ponad 30 projektów, które wpłynęły i wpłyną na poprawę jakości życia Polaków. W ciągu ostatnich 8 lat udało nam się poprawić znacząco infrastrukturę, zmieniliśmy obraz Polski. Teraz nadchodzi czas by do zmian, które widzimy, dołączyć zmiany w życiu Polaków. Wyzwaniem jest nie tylko bogatsza Polska, ale przede wszystkim bogatsi Polacy. Chce w tym miejscu za 4 lata powiedzieć: 'mówiłam, ze Polacy będą więcej zarabiać i zarabiają'."
PS.
To kolejny raz, gdy Platforma Obywatelska dotrzymuje słowa. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r. obiecywaliśmy 300 mld zł dla Polski w nowej perspektywie środków europejskich. Prawie wszyscy mówili, że to nierealne. Uzyskaliśmy prawie 350 mld.