Pieniądze Ministerstwa Kultury dla SMZT !

"Rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba troszkę poczekać" - mógłbym powiedzieć podsumowując udane starania o dotację dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na dokończenie wniosku o wpisanie tarnogórskich obiektów na Listę UNESCO.
W maju dostałem pismo od Prezesa Stowarzyszenia z informacją, że potrzebują oni środków na opracowanie do końca roku (!) ) Planu Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa - to dokument niezbędny do złożenia wniosku, który Polska ma oficjalnie wysłać do paryskiej siedziby UNESCO w styczniu przyszłego roku. Potem nastąpi ok. półtoraroczny czas weryfikacji wniosku, więc eksperci UNESCO zapytają o ów Plan Zarządzania, którego póki co nie ma. Prezes SMZT poinformował mnie, że Stowarzyszenie potrzebuje ponad 100 tys. złotych (których nie ma) i stara się o dotację w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczerze powiedziawszy byłem pełen obaw, że prace SMZT pójdą na marne, bo bardzo trudno jest pozyskać środki rządowe w ciągu roku budżetowego (wiadomo, że budżety przygotowuje się z pewnym wyprzedzeniem). Ale lubię wyzwania, a poza tym, to najważniejsza sprawa dla promocji Tarnowskich Gór, więc zabrałem się do roboty. Przede wszystkim były spotkania i korespondencja z Minister Kultury i Dziedzictwa Małgorzatą Omilanowską i jej współpracownikami, ale także zainteresowanie tematem Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny i Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
I udało się! Na początku października Stowarzyszenie otrzymało od Narodowego Instytutu Dziedzictwa umowę regulującą przekazanie 120 tys. złotych na sporządzenie niezbędnego dokumentu. A ponieważ SMZT nie czekało na tę decyzję, tylko prace już prowadziło, mamy pewność, że wszystko uda się zrobić na czas.