O ustawie metropolitarnej

Koniec kadencji to oczywiście koniec prac nad ustawami, które trwały wiele miesięcy. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu głosowaliśmy m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy metropolitarnej, która była oczkiem w głowie śląskich posłów Platformy Obywatelskiej. Ustawa została przyjęta, odrzuciliśmy też wszystkie poprawki, które senatorzy zgłosili pod wpływem Ministra Finansów. Pan Minister Szczurek w nieformalnej rozmowie był uprzejmy stwierdzić, że śląscy posłowie Platformy dokonali skoku na kasę.
Po pierwsze, niech tak bardzo nie przesadza, a po drugie co z tego, że przeprowadziliśmy rozwiązania, które umożliwią powstałemu w przyszłości powiatowi metropolitarnemu na Śląsku otrzymanie nieco większych, niż chciał Minister Szczurek, środków z budżetu państwa? Bardzo dobrze zrobiliśmy :)
Przy okazji warto dodać rzecz bardzo istotną - za ustawą niestety nie głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Fakt, że wstrzymali się przy tak ważnej ustawie tuż przed wyborami świadczy, że tak naprawdę są jej przeciwni. Z pewnością widzą zagrożenie w kolejnym wzmocnieniu samorządu, które dodatkowo wykombinowała wraża "ukryta opcja niemiecka".
Bardzo prawdopodobne jest, mogę się założyć, że Prezydent Andrzej Duda (oczywiście już po wyborach) tę ustawę zawetuje. Aby weszła ona w życie, aby aglomeracja śląska mogła się rozwijać, potrzebna jest w Sejmie większość, która to weto prezydenta wyrzuci w kosmos. Pamiętajmy o tym w niedzielę!