3 Maja i Półmaraton

Nowym elementem obchodów Święta Konstytucji w Tarnowskich Górach był Półmaraton. Bardzo fajna inicjatywa, zgromadziła grupkę osób na Rynku; na reszcie trasy było pusto, ale chyba po prostu niewiele osób wiedziało o tej imprezie. Za rok pewnie będzie lepiej.
Staram się nie czepiać, jeśli nie muszę, ale mocno niefortunny był zbieg czasowy dwóch wydarzeń - akurat, gdy zawodnicy docierali na metę na Rynku, pod kościołem pw. Piotra i Pawła akurat trwały oficjalne uroczystości. Co prawda burmistrz dzięki temu mógł zaraz po złożeniu kwiatków wręczyć medale za bieg i już miał wolne, ale takie ułożenie terminów wymuszało dokonanie wyboru, w czym uczestniczyć.
Ja początkowo byłem z rodziną na Rynku, ale wiedziałem, że nie mogę zrezygnować z wystąpienia zwłaszcza w tym roku, kiedy mamy tak wiele powodów do refleksji nad znaczeniem Ustawy zasadniczej, nad tym jak ważny jest w życiu państwa porządek prawny, nie kwestionowany przez nikogo, zwłaszcza przez rządzących.
Zacytowałem też słowa, od których zaczyna się rozdział VIII Konstytucji 3 Maja: "Władza sądownicza nie może być wykonywaną ani przez władzę prawodawczą, ani przez Króla".
Godne refleksji nawet dziś.