Mamy UNESCO !

Chyba nie przesadzę pisząc, że 9 lipca 2017 r. to najważniejszy dzień w historii Tarnowskich Gór jeśli nie po II wojnie światowej, to po 1989 r. Mamy wpis Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!!!! Mamy to, mamy, mamy !!!
Co prawda miałem w tym tygodniu miałem okazję do dwóch krótkich rozmów z osobami uczestniczącymi w sesji UNESCO i nt. naszej kandydatury usłyszałem "umiarkowany optymizm" oraz "będzie dobrze", ale nerwy dziś były (ta nieszczęsna Puszcza...).
Zapewne wszyscy obserwujący na tarnogórskim Rynku transmisję z Krakowa wierzyliśmy w dobre zakończenie, ale podczas prezentacji opinii ICOMOS-u (ciała doradczego UNESCO), dość mocno krytycznej i postulującej prowadzenie dalszych badań przed decyzją, niepokój musiał się pojawić, a serca zaczęły bić mocniej...
Ale z każdą wypowiedzią państw podejmujących decyzje nastroje były coraz lepsze (szczególne pochwały zaprezentowały Turcja i Chorwacja). A potem była radość i łzy szczęścia u wielu.
Mamy to! Dla Tarnowskich Gór to wspaniała sprawa!
*
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w prace na rzecz wpisu Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, szczególnie dla autorów wniosku ze Zbigniewem Pawlakiem na czele (Zbyszek, jesteś wielki! ) i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Po raz kolejny wykonaliście dla naszego miasta pracę, której wartości trudno przecenić!