O Metropolii podczas spotkania Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego

Wczoraj wieczorem w Galerii Sztuki „Inny Śląsk” odbyło się kolejne spotkanie Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego. Jego gościem był Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Zarządu Metropolii. Wcześniej pełnił on funkcję Wicemarszałka Województwa Śląskiego, a zanim trafił do polityki, był dobrze prosperującym przedsiębiorcą. Spotkanie moderował Krzysztof Breguła. Odbyło się ono pod hasłem "Początek Metropolii Górnośląskiej – sukcesy i wyzwania".

Szef Metropolii już na początku podkreślił, że ze swoim potencjałem powinniśmy być w innym miejscu, niż jesteśmy. Kraków czy Wrocław zamieszkuje mniej ludzi niż Metropolię GZM, ale jednak wyprzedzają nas w wielu aspektach. Krzysztof Breguła, prowadzący spotkanie zapytał o to, co się tak naprawdę zmieniło w aglomeracji przez ostatni rok? Sukces, jakim było powołanie metropolii, uwolnił pokłady pozytywnego myślenia wśród samorządowców. Tematy trudne do uzgodnienia okazały się łatwiejsze do przeprowadzenia, niż sądziliśmy. Jednak każda zmiana, jeśli ma być czymś dobrym, wymaga przede wszystkim odpowiedniego czasu i przygotowania – powiedział gość. Jednym z kluczowych celów powołania Metropolii jest ujednolicony, wspólny transport publiczny, a drugim ważnym aspektem polityka spójności. Gminy dostały szansę otrzymania wsparcia, a dla tych najmniejszych był to znaczący zastrzyk finansowy. Przykładowo w tym roku Tarnowskie Góry otrzymały już 3,5 mln zł, a gmina Bytom 10 mln zł. Kazimierz Karolczak - zapytany o wypowiedź Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wójcika (PiS), która zarzucała Metropolii słaba promocję - wyraził zdziwienie. Podczas tegorocznego Kongresu Gospodarczego Metropolia była jedną z najlepiej zaprezentowanych, odbyły się już spotkania z inwestorami, a w planach jest dalsza promocja podczas największych wydarzeń gospodarczych na całym świecie – podkreślał Karolczak.

Z pewnością przed Metropolią jeszcze wiele wyzwań, ale będziemy podejmować takie działania, które zapewnią jej rozwój, co znacząco polepszy jakość życia i pracy mieszkańców naszego regionu – podsumował gość. Jednak tak naprawdę dopiero za kilka lat będziemy mogli rzetelnie ocenić efekty jej funkcjonowania.