Jakie okręgi w wyborach samorządowych?

Jak wiadomo jesienią będą wybory samorządowe (a właściwie powinny być...). Ponieważ zmieniły się przepisy i w Tarnowskich Górach ponownie obowiązywać będzie ordynacja proporcjonalna, a nie JOW-y, konieczne jest ustalenie okręgów wyborczych.
Muszę stwierdzić, że biorąc pod uwagę wymogi ustawowe, tarnogórska RM dokonała optymalnego podziału na trzy okręgi (okr 1 - Śródmieście-Centrum, okr 2 - Opatowice, Stare Tarnowice, Rety Śl., Bobrowniki Śl., okr 3 - Osada Jana, Lasowice, Sowice, Strzybnica, Pniowiec, Rybna).
Nie znamy jeszcze okręgów do Rady Powiatu - te obejmujące Tarnowskie Góry muszą być ustalone w porozumieniu przez Radę Miejską i Radę Powiatu. O ile mi wiadomo dyskusje toczą się wokół dwóch wariantów - ustawienie takich samych okręgów jak do Rady Miejskiej (było w nich wybieranych odpowiednio 3-4-4 radnych) lub połączenie okręgu 1 i 2 (wybierano by w nim 7 radnych, a w tym strzybnicko-lasowickim 4).

Logika wskazuje, że najlepiej byłoby ustalić takie same okręgi do rady miasta, jak i powiatu - to przecież rozwiązanie przejrzystsze dla wyborców. Ale wiadomo, że jeśli decyzje podejmują politycy (w tym przypadku radni), to trudno by nie brali pod uwagę tego, co będzie korzystne dla nich... Więc trwają rozmowy i (hipotetyczne) wyliczenia...
Sam w jakichś rozmowach wyraziłem opinię, iż okręgi do rady powiatu powinny być takie jak do miasta. Choć taki wariant może być trudniejszy dla Platformy Obywatelskiej (łatwiej będzie nam uzyskać dwa mandaty w dużym 7-mandatowym okręgu, niż po jednym mandacie w dwóch małych okręgach). Ale przecież nie partykularny interes jest najważniejszy...

Jakie by nie były okręgi i tak przewiduję dobry wynik Platformy :)
*
Najbardziej śmieszy mnie fakt (podnoszony przez wielu), że podział na trzy okręgi do Rady Powiatu wyeliminowałby z niej Stanisława Torbusa. Bawi mnie to, bo mam dużo więcej spraw na głowie, a poza tym przecież jego ugrupowanie będzie walczyć o 5% i nawet jeśli uzyska jeden mandat (bo o to walczy) jakie będzie miało to znaczenie..?