Wręczenie nagród laureatom V edycji konkursu na recenzję książki

Dziś miałem przyjemność wręczyć nagrody dla laureatów piątej już edycji konkursu na recenzję ulubionej książki spoza kanonu lektur szkolnych.

Cieszę się, że po raz kolejny moja inicjatywa spotkała się z dużym odzewem. Na konkurs wpłynęło blisko 100 prac, które przeczytałem z dużą uwagą. Miałem spory problem, bo chyba tylko dwie oceniłem jako średnie. Pozostałe były dobre, a nawet bardzo dobre. Właściwie można by nagrodzić wszystkich, jeśli jednak był to konkurs, warto wśród tych dobrych wybrać najlepszych.

Jak zwykle dominowała fantastyka, a także powieści post apokaliptyczne. W tym roku zauważyłem, że pojawiły się także nowe gatunki. Wiele z tych, które pamiętałem z poprzednich lat tym razem nie zostały zrecenzowane przez uczestników. Na 100 prac, tylko kilka tytułów się powtarzało. Świadczy to o tym, że rynek wydawniczy spełnia oczekiwania młodych czytelników. Wśród recenzowanych książek, poza jedną z powieści Bułhakowa nie pojawiła się klasyka. Do mojego biura poselskiego nadesłanych zostało prawie 100 recenzji z 23 różnych szkół.

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie oraz nauczycielom, którzy sprawowali nadzór merytoryczny nad uczniami. Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i wyróżnionym.