Dyskusja o walce ze smogiem

W środę wieczorem w Galerii Sztuki „Inny Śląsk” odbyło się kolejne spotkanie Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego. Naszym gościem była poseł Gabriela Lenartowicz, autorka projektu ustawy Platformy Obywatelskiej „O czystym powietrzu”, a temat dyskusji brzmiał: „Zatrzymać smog: Co zrobiono? Czego zaniechano? Co planujemy zrobić?”.
Rozmawialiśmy o tym co do tej pory robiono w Polsce, aby poprawić stan powietrza w Polsce, jak i o tym, że te działania niestety drastycznie wyhamowują (wiecie, że na rządowy program „Czyste powietrze”, który był tak intensywnie promowany przed wyborami samorządowymi w budżecie na przyszły rok nie ma zapisanych żadnych środków...?!? )
Mamy prawo do czystego powietrza, a rolą państwa jest zapewnienie środków na ekologiczne inwestycje, czy też ew. dopłaty droższego paliwa dla uboższych osób. Kompleksowe rozwiązania tych kwestii zostały zapisane w ustawie PO "O czystym powietrzu" (autorstwa poseł Gabrieli Lenartowicz). W skrócie zakłada ona przeznaczanie na walkę ze smogiem 0,5% PKB (wskazując skąd będą pochodzić na to środki), opracowanie gminnych planów wyjścia ze smogu, dopłaty do podłączenia do ciepła systemowego, odliczanie ew zwiększonych kosztów ogrzewania od dochodu, czy też zwiększenie dodatku mieszkaniowego dla osób najuboższych (na poczet wyższych kosztów ogrzewania).
Ten projekt ustawy został już raz odrzucony bez dyskusji w pierwszym czytaniu, ale składamy go ponownie i traktujemy jako nasze zobowiązanie publiczne do zrealizowania.