Rezerwacja miejsca na Ziemi

  Tego sierpnia odwiedziłam kilka miejsc nieodległych i nie zagranicznych, spotkałam więcej niż kilkoro ludzi zupełnie nie "obcokrajowych". Dwa z odwiedzonych miejsc niewiele się od siebie różniły różniąc się od tzw. zwykłego krajobrazu "górskiego". Używając tego ostatniego przymiotnika myślę o "garbatych" terenach tarnogórskich i zbliżonych - ponidziański. Swoje garby i dołki oba rejony nabyły w odmienny sposób (pierwszy na skutek ludzkich działań  "ręcznych" a drugi działań matki Ziemi).

  Kilka skałek, zapadliska i rozstępy gruntu, jakaś jaskinia, krzaczki, trawy, drzewka, nieduża struga wodna i ... już jest Rezerwat Przyrody w Skorocicach, wsi na ziemi pińczowskiej. Sierpik różolistny, jaskier iliryjski, gęsiówka uszkowata, przetacznik wczesny i zwodny – czy te rośliny warte są „zarezerwowania” lub „zakonserwowania” w skorocickim rezerwacie? Jakieś pajączki, ptaszki, jaszczurki jeszcze... Rezerwat – czy to dość napuszone słowo przystaje do kilku hektarów tzw. przyrody nieożywionej pokrytej nie imponującą roślinnością z bytującymi wśród niej mini-zwierzętami?

 Dziewięćsił bezłodygowy, kanianka macierzankowata, świetliki są ciekawostkami zboczy terenów zmienionych przez tarnogórskie górnictwo kruszcowe w żaden sposób nie chronionych. A nad nimi latawce naturalne: myszołów, potrzeszcz, trznadel i tak dalej...Zachowując unikatowe tereny przyrody nieożywionej zabezpieczone mogą zostać na przyszłość siedliska roślinne i zwierzęce. 

  Warpie. Odpowiednio przyprawione wysmakowanym sosikiem marketingowo-promocyjnym należy je podawać miejscowym i gościom krajowym oraz zagranicznym jako specjał tarnogórskiej kuchni na tacy dziedzictwa przyrodniczego, turystyki krajoznawczej i tożsamości kulturowej. Wielu by się ze smakiem oblizało po takim daniu, jestem pewna. Mnie samej niepolitycznie mlasnęło się na szlakach Ponidzia: w maleńkich Skorocicach, zagubionych w polach Karabosach i Prząślu między łąkami.

Klikając w ten link można otworzyć ALBUM FOTOGRAFICZNY.

http://picasaweb.google.pl/analityk.akl/RezerwatPrzyrodyWSkorocicachSierpie2008