Szum i obraz.

Zaszumiało mi w głowie z zachwytu. Tekst, ilustracje, charakter. Coś drgnęło na Krakowskiej. Wydobyto z archiwum zapomniane plany budowlane; mam nadzieję, że nie ostatni to skarb a poszukiwacz odgruzował właśnie początek zasypanej bankomatami ponad stuletniej już ale prawdziwej ścieżki na Krakowską, którą podążą naśladowcy. Prawdziwi, oddani, natchnieni, z powołania, mądrzy budowniczowie. Gratuluję, Panie Marku. I dziękuję.

 A swoją drogą przegapiliśmy wspaniałą okazję uczczenia stulecia secesji tarnogórskiej, okazję do promowania młodych ale już stuletnich Tarnowskich Gór. Okazję do pokazania przeslicznych kamienic oczom turystów, przyjezdnych ale i tarnogórzan przechodzących pod ich murami murami. Jakże niewielu je zauważa, widzi, patrzy na nie, prawda?

Czy macie otwarte oczy i uszy? Tak? Otwórzcie je więc szerzej aby nie rozbierać, zasypywać, niszczyć kamienic, warpii, potoków.

Przyjdzie walec i wyrówna...  ???

http://www.tarnowskiegory.pl/?lang=pl&menu=0&dzial=12&kat=42&flash=1&id_akt=1166

...............................................................................................   

Piątek, 3 października 2008 r. PULS MEDYCYNY
"Szum w uszach"
Sekcja: Postepy w medycynie
Data publikacji: 2008-05-28
Dziedzina: Pediatria , Inne

Jakie jest postępowanie w przypadku szumów usznych?
Na pytanie odpowiada prof. Henryk Skarżyński z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach k. Warszawy:

...Przyczyny szumów usznych są różne w zależności od wieku pacjenta. U dzieci jest to na ogół następstwo przebytych stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych, przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego, alergii, zaburzeń czynności trąbki słuchowej lub przerostu migdałka gardłowego. W grupie nastolatków szumy są zwykle skutkiem urazu akustycznego hałasu, stresu emocjonalnego. Zbyt głośne dźwięki spowodowały uszkodzenie komórek słuchowych w obrębie ślimaka (ucha wewnętrznego). U dorosłych szumy w uszach mogą również być następstwem wszystkich wyżej wymienionych stanów, ale mogą też mieć związek z zaburzeniami ukrwienia w obrębie ucha wewnętrznego czy wyższych poziomów drogi słuchowej spowodowanych miażdżycą naczyń krwionośnych i nadciśnieniem tętniczym. Szumy uszne częściej występują u osób ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie szyjnym oraz z zaburzeniami czynności tarczycy. Szumy mogą być skutkiem powikłań pogrypowych, a także pojawić się po zażyciu niektórych leków, narkotyków. Niewątpliwie postępujące zanieczyszczenie środowiska naturalnego związane z rozwojem cywilizacji i wszechobecny hałas także przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej dolegliwości. Szumy uszne powinny być leczone, aby umożliwić pacjentom normalne funkcjonowanie...."

Stopka autorska:
Autor: prof. Henryk Skarżyński, Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach k. Warszawy
Artykuł opublikowany w numerze: 10 (173) PULSU MEDYCYNY
Data publikacji: 2008-05-28

Więcej http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9511