Ożywić/umartwić/zapamiętać.

Jak by tu...
Nie zamierzam ożywić kocich łbów ani kamiennego bruku na tarnogórskich placach.  Pokój z nimi! Moja wyobraźnia nie wybiega też w stronę spłaszczenia ich krągłości i nierówności. Niech wystające kolorowe kamienie gładzone przez lata obuwiem ludzkim i kołami pojazdów błyszczą nadal w słońcu i deszczu.

     
...............................................................................................................

 Pełzające macki miasta zagarniają połacie pól wraz z zielonym chlebem, z ciepłym puchem ptasich gniazd, z owocami cichych, starych sadów, ze skokami zajęcy i żab. Kto chce uśmiercenia żywych stworzeń, zielonych i ciepłych? Czy miasto tego chce?

    
...............................................................................................

Za kilkadziesiąt godzin rozpocznie się uroczysta sesja, podczas której Rada Miejska w Tarnowskich Górach nada MIejskiej Bibliotece Publicznej imię tarnogórzanina, które utrwaliło się nie tylko w historii miasta ale i w pamięci mieszkańców.  
Konkretnie. Poważnie. Krótko.

Wniosek o nadanie Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowskich Górach imienia Bolesława Lubosza
http://alicjakosibalesiak.tgory.pl/aktualnoci-i-prasa/5-informacje/42-wniosek-o-nadanie-miejskiej-bibliotece-publicznej-w-tarnowskich-gorach-imienia-bolesawa-lubosza.html
................................................................................................

Z Wikipedii:

Bolesław Lubosz (ur. 11 stycznia 1928 w Tarnowskich Górach, zm. 7 września 2001 w Katowicach - polski poeta, prozaik, eseista, satyryk oraz tłumacz literatury niemieckiej i łużyckiej, Honorowy Obywatel Miasta Tarnowskie Góry.

Ukończył filologię polską i niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1950 na łamach "Dziennika Zachodniego" jako poeta. W latach 1958-1974 był kierownikiem literackim teatrów w Bielsku-Białej, Sosnowcu i Częstochowie. W latach 1974-1982 był zastępcą redaktora naczelnego Wydawnictwa "Śląsk". W latach 1970-1983 był redaktorem dwutygodnika "Poglądy" (Katowice, a w 1982 - zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1983-1990 był redaktorem tygodnika "Panorama". Prowadził równocześnie wykłady na Uniwersytecie Śląskim.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Lubosz