KLESZCZE - letnie zagrożenie

Sezon trwa! Na ogórki, na leszcze, na podryw. Lato, lato wszędzie jako i niebezpieczeństwo, które w przeciwieństwie do lata nie rozprzestrzenia się w przestrzeni i całokształcie ale raczej czyha w krzakach i na otwartym terenie zamieniając niejednokrotnie uroki wakacyjne w utrapienie wieloletnie. 

Klimat w kraju i na globie ziemskim ociepla się, stąd coraz to nowe tereny są zasiedlane przez łatwo rozprzestrzeniające się kleszcze będące nosicielami poważnych schorzeń. Literatura medyczna podaje, że w Polsce w ciagu ostatnich lat nastąpił 30-krotny wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu. Twierdzi  się też, że borelioza jest obecnie jedną z najczęstszych chorób zakaźnych.

Jak obronić się przed tymi chorobami pomijając sposób najprostszy - unikać kleszczy? Istnieje już szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mozgu. W Austriii, gdzie wprowadzono powszechne szczepienia notuje się spadek zachorowalności. Jest jedynym krajem z takim wynikiem, bowiem w pozostałych krajach naszego regionu geograficznego liczba zakażeń stale wzrasta.

Do zobaczenia na spacerach!