Internacjonalnie, uniwersalnie, internetowo

Cywilizacja internetowa wprowadziła uniwersalność życia codziennego i uczyniła internacjoalnymi indywidualne, tradycyjne zwyczaje świąteczne. Za sprawą internetu właśnie. Ale pozostało jednak coś odmiennego, innego, rózniącego każdego z nas od pozostałych. Bo przykładowo przy okazji Bożego Narodzenia spotykamy się ze zwykle rzadko widzianymi ludźmi, zdarzają się odmienne niż zwykle wydarzenia, nachodzą nas zwykle okazjonalne wspomnienia z przeszłości. Dzięki nim traktujemy zwykle ten okres dość wybiórczo, zwykle pozytywnie, optymistycznie. 

  Napotkana osoba - jedną z pierwszych spotkanych z okazji świąt osób jest Misior albo Michasiek lub zwyczajnie - Michał Graczyk, bardzo satyryczny rysownik, który bywał już w TG i na moim blogu za sprawą Galerii NaTynku. 
  Wydarzenie świąteczne - przysłał kartkę z życzeniami, nie pocztą a drogą iternetową. Następnego dnia przysłał drugą - własnoręcznie narysowaną według własnej koncepcji, współczesną ale z elementami tradycyjnymi.
  Wspomnienie - w latach mojego dzieciństwa przed świętami mój tatuś zasiadał przy oknie, za którym leżał bywało "kopny" śnieg (kopny - rozczulające słówko) i trzymał siarczysty mróz (już nie widać malowanych mrozem szyb w oknach). Rozkładał przed sobą na blacie 40 (!) kartek pocztowych i zabierał się do kaligrafowania (tak właśnie - kaligrafowania!) życzeń świątecznych dla znajomych osób. Po świętach celebrował jeszcze raz przygotowanie i wysyłkę podobnej liczby kartek noworocznych. 

        

ŻYCZENIA RYSOWNIKA Michała Graczyka dla mnie
 i preludium moich życzeń dla czytelników bloga.