Pamiątka z wakacji: wielki imitator - borelioza i ...

Jakże trudno niejednokrotnie zinterpretować zachowania czy działania obcych, polityków, biznesmenów, hazardzistów, wrogów, dzieci itd. Bywa, że Obcy niby filmowy Nostromo wtargnie do wnętrza pojedynczego organizmu lub gromadnie występujących stworzeń. W przypadku osłabionych sił odpornościowych „targetu” (hit neologizmów?) zmieni opanowywane organizmy ku własnemu pożytkowi a rozpaczy cierpiących i bezsilnych.

30 lat - to tylko trwanie pokolenia – tyle będzie prowadzony monitoring odpadów po Zakładach Chemicznych, 300 lat – zabawka epok – po takim czasie VIP-y kładący jakiś kamień węgielny przypadkowo wykopią zbrylone pierwiastki, 3000 lat – to już brzmi poważnie – może nastąpi ostateczna utylizacja „ekskrementów" potwora tarnogórskiego. Każda z tych liczb ma inne znaczenie w procesie składowania odpadów niebezpiecznych niezależnie od tego, czy dotyczą one Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” czy innego ich wytwórcy lub posiadacza. Skarb państwa, starostwo, gmina – te i inne instytucje związane są z problemem ochrony środowiska poprzez obecność w nim obywateli, mieszkańców, właścicieli domowych zwierzątek, hodowców i rolników, ekosystemów żywych i nieożywionych. To rzeczywisty związek, w którym trzeba rzetelnych, prawdziwych działań, nie imitowanych, nie pozorowanych, czasami ... nie znalazłam gładkiego synonimu.

Imitowanie początkowo łagodnych, lekceważonych zwykle objawów to domena choroby lata o obcej nazwie BORELIOZA. Jej diagnostyka jest bardzo trudna, ponieważ odpowiedź immunologiczna może przebiegać inaczej niż typowy schemat. Główne problemy jakie spotyka się w diagnostyce laboratoryjnej boreliozy są efektem strategii życiowych tej specyficznej bakterii. Strategie te skutkują rozwojem stanu przewlekłego boreliozy nieraz dopiero po 10 czy 20 latach od zakażenia. Choroba bywa ciężka i obejmuje prawie cały ustrój człowieka. Skutki pozostawienia niebezpiecznych odpadów bez podjęcia prawidłowej terapii przy imitowaniu jedynie procedur leczniczych, dadzą się poznać po wielu latach – jako ciężka i przewlekła choroba organizmu naszego miasta.

.............................................................................
„Gwarek" maj 2007 Borelioza jest przewlekłą, wielofazową chorobą układową z towarzyszącymi objawami - skórnymi, stawowymi, kardiologicznymi czy neurologicznymi, które często są charakterystyczne także dla innych chorób. Dlatego rozpoznanie boreliozy nie jest łatwe. Wywołuje ją bakteria beztlenowa – krętek z rodziny Spirochetaceae – Borrelia burgdorferi przenoszona na człowieka przez kleszcze. W Polsce notuje się około kilkuset zachorowań rocznie od marca do października, najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim i na Podlasiu – mówi Iwona Iwaniszyn-Popowicz, specjalista pediatra.
Do zakażenia dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu zakażonego bakteriami kleszcza z człowiekiem i przedostania się jego śliny lub wymiocin pod skórę człowieka. Nie wolno więc smarować przyczepionego do skóry pasożyta tłuszczem, benzyną bądź zmywaczem do paznokci, gdyż drażnimy wtedy jego drogi oddechowe i prowokujemy jego wymioty w miejscu ukąszenia – przestrzega pediatra. Co ciekawe, sam moment ukąszenia jest bezbolesny – kleszcz znieczula bowiem skórę, gdy się do niej przyczepia.

Wczesne prawidłowe usunięcie pasożyta znacznie ogranicza ryzyko zakażenia; należy go usunąć w ciągu 12 do 24 godzin – zauważa dr Iwona Iwaniszyn-Popowicz. Dodaje, że najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt z nimfami, małymi, trudnymi do zauważenia i najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy, żerującymi od maja do sierpnia. Na ataki kleszczy najbardziej narażeni są ludzie zawodowo związani z lasem ale też turyści i dzieci spędzający czas na terenach porośniętych drzewami i krzewami.

Nie każda ukąszona przez kleszcza osoba (tylko 40-70 %) pamięta ten fakt, i nie u wszystkich ukąszonych (tylko u 50-80 %) pojawiają się zmiany skórne w postaci rumienia wędrującego. Ten okres wylęgania wynosi średnio 3-30 dni. Jednak w przypadku braku zmian skórnych inne objawy wczesnego stadium zakażenia mogą wystąpić po wielu miesiącach a stadium późnego – nawet po kilku latach – wyjaśnia pediatra.

W pierwszym etapie choroby pojawiają się też objawy grypopodobne. W drugim etapie (2-5lat) obserwuje się m.in. dolegliwości stawowe, objawy skórne, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia widzenia. W trzecim – niedowład kończyn, zaburzenia czucia, psychiczne, pamięci, bóle mięśniowo-stawowe, przewlekłe zmęczenie.

Warto też zwrócić uwagę na objawy przewlekłej postaci boreliozy, na przykład: podwyższona temperatura, poty, dreszcze, fale gorąca z nieznanych powodów, przybieranie na wadze lub chudnięcie, zmęczenie, zaburzenia snu, wypadanie włosów, drętwienie kończyn bądź języka, mrowienie, zaburzenia smaku, widzenia i słuchu, bóle różnych narządów, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju, utrata popędu płciowego i inne. Z uwagi na tę różnorodność objawów borelioza nazwana została „wielkim imitatorem” – imituje inne choroby.

Zapobieganie chorobie to przede wszystkim unikanie ukąszenia przez kleszcze poprzez noszenie odpowiednich ubrań (długi rękaw, długie spodnie, zakryte buty – wszystko w ciemnych kolorach), omijanie terenów z wysoką trawą i krzakami. Nie należy też siadać na zwalonych pniach. Warto natomiast stosować na skórę środki chemiczne odstraszające kleszcze (repelenty). Po powrocie do domu ze spaceru po zarośniętym terenie rodzice powinni sprawdzić skórę całego ciała swoich dzieci – podkreśla lekarka – nie zapominając o własnej skórze i skórze towarzyszących psów.

W laboratoriach wykonuje się testy standardowe w kierunku boreliozy metodą ELISA – informuje Alicja Kosiba-Lesiak, kierownik Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej „Analityk”. Wykrywają one przeciwciała IgG i IgM już od 4-8 tygodnia po zakażeniu, co umożliwia podjęcie stosownej terapii. Jednak zawsze wyniki powinny być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem stanu klinicznego pacjenta oraz uzupełnione badaniami weryfikującymi.