Widok zimowy Tarnowskich Gór

Pięęęknie!
    Będziesz zaskoczona – usłyszałam w styczniu – przeczytaj ostatni numer „Śląska”.
Kupiłam to czasopismo dopiero w lutym. Znalazłam w nim artykuł o tematyce znajdującej się w sferze moich zainteresowań takich jak ekologia, historia, kultura  i… poprzestanę na wymienieniu głównych ale nie pominę dziedziny samorządowej. To miłe dowiedzieć się, że są osoby o podobnych do moich zainteresowaniach zauważające rezultaty tego, co robię.
    Artykuł pt „Palący (się) problem” oprócz tematu tarnogórskiego (Park Kulturowy-Hałda Popłuczkowa) wskazuje też na związek naszego miasta z sąsiednim Bytomiem, bliskim naszemu miastu nie tylko ze względów geograficznych ale i historycznych, kulturowych, gospodarczych i obyczajowych. 

       

   Zimowy widok z hałdy na Tarnowskie Góry - doskonały punkt widokowy. Nie da się obejrzeć miasta z wieży ratusza ale można z zrobić to o każdej porze roku i bez zgody burmistrza z tego miejsca, świadka przesłości tarnowgórzan.

   Ten artykuł uprzyjemnił mi kilka godzin po jego lekturze i  rozmarzył nawet a wśród moich marzeń pojawiło się nowe: mocniejszy, żywszy związek Bytomia i Tarnowskich Gór a może i Zabrza, Gliwic, Chorzowa, choćby na płaszczyźnie wspólnej historycznej spuścizny także tej poprzemysłowej. Te wszystkie kopalnie, huty i zakłady produkcyjne sprzed 100 i więcej lat to zauważona już przez wielu płaszczyzna dla działań. Nie novum to przecież, gdy stwierdzę, iż łatwiej działać w grupie niż w pojedynkę, sprawniej wspólnie przekuć te więzi na współczesne dobra turystyczne, kulturalne i gospodarcze. My, mieszkańcy śląskich miast jesteśmy bliżej siebie niż inni, a rzadko się odwiedzamy, że nie wspomnę o głębszej współpracy na miarę czasów. Jak widać łatwiej tarnogórskim urzędnikom pojechać do partnerskich miast we Francji, Niemiec, na Węgry, prościej wysłać tam grupę młodzieży niż kształtować umysły i środowisko naszego życia tu, w naszym regionie. Taaaak....

      

Zbocza i korona hałdy podlegają w naturalny sposób działaniu erozji ale te widoczne, znaczące uszkodzenia powierzchni spowodowane zostały przez pojazdy mechaniczne. Park kulturowy, jakim jest ten teren podlega ochronie prawnej. Czy skuteczniej?