Dzień/Tydzień Dziecka

Dzieci były, są i będą. Tu i tam, gdzieniegdzie i wszędzie. Zapowiadane i widoczne szczególnie czyli szczegółowo i generalnie stały się w Tarnowskich Górach i powiecie już od ... dwóch, trzech dni i głośno o nich będzie jeszcze przez kilka następnych. "Tydzień Dziecka". Raz po raz dowiaduję się, czytam, oglądam spotkania lokalnych VIP-ów z dziećmi. Jaka jest średnia czasowa spotkaniowa z dziećmi w roku wyborczym?

W "Sedlaczku" Stowarzyszenie Śląski Dzwon Nadziei zorganizowało spotkanie, skromne ale wesołe, dla dzieci specjalnej troski i ich opiekunów. W trudach ich wspólnego życia znalazła się chwila czasu na wytchnienie i oderwanie od zmartwień.

Teraz przed Stowarzyszeniem inne zadanie - będzie organizować pomoc dla poszkodowanych w powodzi. Oto poważny problem logistyczny!   
.................................................................................
Przygotowuję interpelacje, które zamierzam złożyć w ratuszu w poniedziałek. Jest z tym sporo pracy. Te dzisiejsze nie dotyczą dzieci, chociaż przy okazji aktualnego tematu przypomniał mi się profilaktyczna akcja badania słuchu przeprowadzona w ubiegłym roku w grupie 400 dzieci w wieku szkoły podstawowej. Złożyłam w 2008r. wniosek do budżetu miasta na 2009r, który udało się w budżecie umieścić i zrealizować - mam nadzieje, ze dzieci skrupulatnie przebadano i wyłoniono te potrzebujace dalszej interwencji. W roku bieżącym budzet miasta nie przewidział przebadania kolejnej grupy dzieci. Czy można będzie dokonać tego w najblizszej przyszłosci? Tak zwane badania przesiewowe pozwalają na wczesne wykrycie wad narządu słuchu i są szeroko prowadzone w Polsce także przez samorządy. To ważny problem, gdyż przewiduje się, że około 2020 roku liczba osób z aparatami słuchowymi może dorównać prawie liczbie osób z okularami. Przyczyną jest coraz wszechstronniejszy hałas i brak osobistej "higieny słuchu" ale również implikacje wynikające z leczenia dzieci (też niemowląt) wpływającymi na słuch szkodliwie lekami..