Witaj szkoło! W nastroju belfrowskim.

Witaj szkoło!

„Odczepsiewreszcie” – to lub podobne sformułowanie pada często z ust mamy wręczającej „nadważonemu” potomkowi smakołyki typu fastfoody/paskudy.

Taka scenka obyczajowa robi na mnie niezmiennie spore wrażenie a zasadniczo nie powinna. Ale ... Pamiętałam artykuły z prasy medycznej o chorobach układu sercowo-naczyniowego ( Puls medycyny z 14.02.2007 Nr 3 i z 27.06.2007 Nr 12 www.pulsmedycyny.com.pl ). Jeśli w rodzinie stwierdzono przypadki zaburzeń lipidowych i ich skutki np. nadciśnienie, zawał, chorobą niedokrwienną serca itp. itd. badać należy w tym kierunku już dzieci czyli oznaczać poziom cholesterolu. aby zawczasu poprowadzić prawidłową profilaktykę. Jeśli nie – to po 20-tym roku życiu przynajmniej co pięć lat wykonać kontrolnie te badania. Nadwaga lub otyłość rodzinna jest jednym z kilku czynników ryzyka wspomnianych chorób. Zechcijcie żyć lekko czyli zdrowo.

Piszę o tym z racji naleciałości pedagogicznych - dzisiaj rozpoczął się dla mnie rok szkolny. Odbyły się pierwsze zajęcia w tym semestrze. Niespodziewanie zadziwiająco wysoka frekwencja - 13 osób na ok.25; no proszę, jakie słodkie dzieciaki! Nastąpiło przydzielenie tematów semestralnej pracy kontrolnej i niewielkie wprowadzenie w zagadnienia przedmiotu na semestr III. Następna grupa – nie było niespodzianki; oto 1 młodzieniec reprezentował dojrzałych pracujących, zajętych rodzinami mężczyzn.

Dodatkowo ponadprogramowa dawka edukacji lokalnej – moje chyba nienatrętne, bo wysłuchane paplanie. Podziwiajcie Wasze miasto, młodzi i starsi. Podnieście głowę a zauważycie naprzeciw budynku szkoły (nie leciwego i mało trwałego) pyszniące się resztkami swej architektonicznej urody kamienice przy ul. Sienkiewicza. Przyjdźcie na pochód gwarkowski, Kochani, mimo że - tu cytat „ się w to nie bawicie”. Miasto i jego kultura wysoka z koncertami muzyki organowej i niższa ze strongmanami i misskami należy do Was – tych niskich i wyższych. Popraw to, co w nim mało wartościowe i pozwól poprawić w sobie to, co powinno być lepsze.

Do zobaczenia na Gwarkach.