Wtorek, wybory, wiedza.

Wyjątkowo przeczytałam część "Gwarka" bezpośrednio w dniu jego "publicznego" pojawienia się. Informacje i oświadczenia wyborcze zdominowały powierzchniowo bieżący numer. W powodzi drukowanych słów skonstatowałam między innymi: zauważono tarnogórską starówkę, jej zabytki, deklaruje się dbałość o nią (oby nie oznaczało to zabetonowania każdego wolnego skrawka horyzontalnej nawierzchni tzw. eurokostką), jako o zasadniczy element promocji czy wizerunku miasta. Cóż, ponad trzy lata mojego samotnego żeglowania na morzu tego tematu ostatecznie zaowocowały w całkiem niezłą flotyllę. Z portu wypłynęła pod zabytkowymi żaglami jedna kobieta, powraca wprawdzie nie zwarta ale głośno i jednomyślnie wykrzykująca komendy załoga męska. 

       
Zdjęcie przedstawia fragment nr 1 kostiumu, w którym wystapię w czasie pochodu gwarkowskiego w niedzielę.
..............................................................................................................

Powiat  buski w województwie świętokrzyskim, zamieszkiwane przez 3 razy mniej mieszkanców niż powiat tarnogórski. Funkcjonuje tam program opieki nad zabytkami opracowany na lata 2009-2013. Świetokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał ten program za najlepszy w regionie i zarekomendował innym samorzadom, jako wzorcowy. Jest to pomocowy program dotowania remontów zabytków nie będących własnością powiatu. Skorzystało z niego dotychczas 6 obiektów. Urzędnicy pomagają również w przygotowaniu dokumentacji remontowej oraz wniosków o inne dotacje pozagminne i pozapowiatowe. Do pięknych i interesujących miejscowości chętniej przecież przyjadą turyści i kuracjusze, zdecydują się zainwestować przedsiębiorcy, zwiększy się liczba miejsc pracy, mieszkańcy patrzą w swoją przyszłość optymistycznie. I o tym niedawno przeczytałam na łamach lokalnego czasopisma "Tygodnik Ponidzia". Pobyt na kieleczyźnie (900 mieszkańców Solca) mocno mnie podniósł na duchu. Mały potrafi a taki wielki jak TG nie?
.......................................................    

Sprawozdanie z pracy Komisji, której przewodniczę, zostało wreszcie złożone w Biurze Radyy Miejskiej. A miałam z nim dużo pracy, ponieważ przeprowadziłam aż 12 posiedzeń w pierwszym półroczu 2010, w tym kilka wizji w terenie, trzeba było je umieścić w sprawozdaniu. Zamieściłam to sprawozdanie na mojej oficjalnej stronie  http://alicjakosibalesiak.tgory.pl/rada-miasta-tarnowskie-gory/6-ustawy-i-uchway/82-sprawozdaniaplany.html . Protokoły ze poszczególnych posiedzeń komisji  (oraz sesji) Rady Miejskiej znajdują się na stronie BIP-u Urzędu Miejskiego.
...........................................................................................
   Starosta buski informuje na łamach lokalnego tygodnika "Echo Ponidzia" o funkcjonującym dwa lata programie dotowania remontów zabytków znajdujących się na terenie powiatu a nie będących jego właśnością. Dotychczas z dobrodziejstwa programu skorzystało 6 obiektów. Podróże kształcą! I nie trzeba koniecznie przydatnej miastu wiedzy zdobywać w Egipcie czy Chorwacji. Jest możliwość ku temu tuż za opłotkami. Tym razem pożyteczne informacje przywiozłam z małej miejscowości kieleckiej; Solec liczy około 900 mieszkańców. 

      
Egipt, Chorwacja, Solec - bliżej czy dalej - nieważne. Do Tarnowskich Gór przybywają z sąsiednich miejscowości służbowo, w odwiedziny rodziny albo na spacer po starówce życzliwi goście. Jakiś czas temu spotkałam katowiczan, zabrzanina, "krakowiaków i ..." teraz gliwiczanina. Pozdrówka! I powrotu do TG życz Panu Nieznajomemu!