Uważam, że środa minęła nieźle

W czasie minionej sesji Rady Miejskiej mówiono m.in. o ulicach - ich nazwach i remontach, nieruchomościach i podatkach za nie, o dzieciach w czasie zabawy i zwierzętach bez domów. Ktoś z radnych wspominał swoje spotkanie z bezpańskim psem, którego przetrzywywał przez jakiś czas w mieszkaniu, w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie "przebywał wraz z nim częściowo". Inny mówił o perfekcji RM w głosowaniu nad rutynowymi uchwałami a jeszcze ktoś o pieniądzach urzędników.
................................................................................................
 Na jednym ze spotkań mieszkanców z radą dzielnicy któraś z obecnych pań zadała pytanie o możliwość zapewnienia dziewczętomi i kobietom Tarnowskich Gór bezpłatnych szczepień przeciw opryszczce, której wirus, HPV, może być przyczyną nowotworów. Koszt szczepienia jest znaczny - ok. 800 zł. Z tego powodu gminy rzadko decydują się na przyjęcie na siebie takiego obciążenia finansowego.

   Natomiast w naszym mieście udało się (z mojej inicjatywy - wniosek do budżetu miasta), przeprowadzić profilaktyczną akcję badania słuchu u dzieci szkół podstawowych - badania te nie są zbyt kosztowne. Przebadano ok. 400 dzieci a kilkanaścioro skierowanych zostało na dodatkowe badania specjalistyczne. 
Uważam, że gmina powinna stworzyć możliwość przeprowadzania badań słuchu  kolejnych grup dzieci - wiadomo przecież, jak bardzo hałas obecny jest w naszej rzeczywistości a najsłabsi w społeczeństwie, dzieci, są najbardziej narażeni na uszkodzenie słuchu. W tym kierunku podjęłam działanie, występując z kolejną inicjatywą w tym zakresie i stawiając wniosek o finansowanie przez gminę badań profilaktycznych dzieci.
       
        
W czasie wtorkowego spotkania zorganizowanego przez laboratorium "ANALITYK" pod hasłem "Przyjazne laboratroium" magister Edyta Krzyszkowska-Nowak przedstawiła szereg zagadnień dotyczacych diagnostyki laboratoryjnej.

Pamiętam istniejące w każdej szkole gabinety stomatologiczne dostępne uczniom jeszcze szkół podstawowych, mam w pamięci wykonywane przez lekarza albo pielęgniarkę czy tzw. higienistkę "przeglady" uczniów pod kątem wad postawy czy ogólnej higieny. Czy nie brakuje nam ich w obecnych, wyżej "cywilizowanych" czasach?

      
W grupie zainteresowanych diagnostyką osób znalazł się Przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Fiała (w sśodku).