Świadomość zdrowotna - zdrowa świadomość

Śliczna stażystka Patrysia ma 19 lat i jest tegoroczną maturzystką. Mama pakuje jej kanapki na drugie śniadanie, codziennie po zakończeniu pracy wraca prosto na rodzinny obiad, o swoim opóźnionym powrocie do domu zawiadamia telefonicznie rodziców, jej chłopak to rówieśnik, wcześniej klasowy kolega. Miła, grzeczna panienka.

Dzisiaj odebrała dzwoniący telefon: „Laboratorium Analityk, słucham?”. Z nagła dziwna niemota ją ogarnęła z jąkactwem jakimś naprzemiennie, pąsy twarzowe oblały jej buzię. Nie potrafiła odpowiedzieć na pytania pacjenta płci męskiej, jak się okazało po chwili. „Przepraszam, oddam słuchawkę komuś innemu, ja jestem tylko stażystką”.

Pani Ewelina, starszy (stanowiskiem i wiekiem) technik analityki medycznej udzieliła fachowych odpowiedzi dotyczących przygotowania się pacjenta do badania PSA (patrz, mężczyzno - prostata). Przyjęła też na siebie najważniejszą z wypowiedzianych uwag: „Jestem mężczyzną w sile wieku i każdy dzień bez seksu jest dla mnie zmarnowanym dniem a wy mi nakazujecie dwudniową abstynencję seksualną przed badaniem”.

Wyjaśnienie:
personel medyczny laboratorium udzieli pacjentowi potrzebnych informacji dotyczących diagnostyki laboratoryjnej. Samokształcenie zdrowotne społeczeństwa jest ze wszech miar wskazane. Ucz się i kształtuj własną świadomość zdrowotną, obywatelu XXI-go wieku.

UWAGA!
Badania PSA
w promocyjnej cenie - 10 zł
październik i listopad 2007

...........................................................................
...............................................

Prostata – (nie tylko) męski problem
WARTO WIEDZIEĆ

Część mężczyzn po 50-tym roku życia ma problemy z gruczołem krokowym czyli prostatą (sterczem). Ich przyczyną jest najczęściej łagodny rozrost prostaty a czasem nowotwór tego gruczołu. Z uwagi na fakt zwiększenia się liczby młodszych mężczyzn z tymi problemami zaleca się kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania u siebie dolegliwości ze strony układu moczowego.

Objawy – oddawanie moczu w nocy (1-4 i więcej razy), zmienność i przerywanie oddawania moczu, nietrzymanie i wykapywanie moczu z cewki moczowej, uczucie zalegania moczu w pęcherzu, obniżenie popędu płciowego, zaburzenia erekcji, ogólne osłabienie i inne.

Badania laboratoryjne podstawowe:
PSA total ( tPSA) – antygen specyficzny prostaty jest wydzielany zarówno przez normalną jak i zmienioną prostatę. Badanie jego poziomu we krwi ma zastosowanie w profilaktyce i monitorowaniu leczenia przerostu prostaty.
kreatynina – we krwi – jest wskaźnikiem nieprawidłowej funkcji nerek
elektrolity– we krwi – określają zaburzenia funkcji nerek i gospodarki płynami

Przygotowanie pacjenta przed badaniem krwi na PSA
- Pacjent powinien się zgłosić na badanie krwi w kierunku PSA najwcześniej po 2 tygodniach od badania per rectum przeprowadzonego przez lekarza.
- Na kilka godzin przed badaniem nie należy wykonywać wzmożonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeździć na rowerze lub motorze
- Trzeba zastosować wstrzemięźliwość seksualną na dzień lub njlepiej dwa przed badaniem
- Nie korzystać z gorącej kąpieli na kilka godzin przed badaniem
- Do badania nie trzeba być na czczo ale do laboratorium najlepiej zgłosić się między godziną 7 a 9-tą rano; uprzedzić personel o przyjmowanych lekach.
- Na badanie kontrolne należy zgłosić się najwcześniej po upływie miesiąca przygotowując się w podany sposób