Niewidoczne, zapomniane, "zakopane"

 

Następna w alfabecie to litera "E"
Codziennie lato z radiem, jutro wtorek z Gwarkiem, a ja jeszcze jestem w piątku.
Czy to nie jest dziwne, że ... stop! To dziwne, że przynajmniej dwa nasze obiekty turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga nie znalazły się wśród ośmiu "perełek Śląska"? Do kompletu dobre byłyby zespoły kamienic z przełomu XIX i XX wieku i warpie i hałdę popłuczkową. W artykule z numeru 157 Dziennika Zachodniego z dnia 08 lipca 2011 wymieniono 8 atrakcji naszego regionu ale na liście nie znalazły się nasze, lokalne, pretendujące podobno do wpisu na listę UNESCO.

Plebiscyt pod nazwą "Wielkie odkrywanie śląskiego - Perły w Koronie 2011" obejmuje 4 kategorie: miejscowość/gmina, atrakcje turystyczne, wydarzenia turystyczne, kulturalne, sportowe itp, zamki i pałace. Czy Tarnowskie Góry zapadły się pod ziemię, między chodniki, sztolnie, komory tak głęboko, że całkiem o nich zapomniano? O dorocznym wydarzeniu - Dniach Gwarków też? Czy zniwelowano już hałdę popłuczkową i wyrównano wszystkie warpie? Oczyszczono fasady kamienic z reliefów, maszkaronów, pilastrów? Takie "zakopane miasto". Nie słyszałam w mieście zachęt do udziału w tej akcji
promującej Śląsk, nie widziałam w innych mediach czy na stronach UM informacji, ale to chyba tylko moje przeoczenie i gdzieś z pewnością są. Bo były inne, jak te o firmie Nivea. A tarnogórzanie nie muszą milczeć przecież. To wprawdzie małe miasto, ale żyło tu wielu wielkich ludzi, chyba nie trzeba więc miasta i ludzi ukrywać.

Eeeee... może jakieś hasełko dla odblokowania ciszy? Eeeee.... może: "Tarnowskie Góry - śląska perła w srebrze"? Potrzebne są punkty w plebiscycie a warto głosować, bo Dziennik Zachodni jest znaczącym nośnikiem informacji i o TG więc znowu mogą usłyszeć poza miastem. I przyjechać do nas, jak górale powiadają, cepry z dutkami.
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/964399,perly-w-koronie-woj-slaskiego-2011-regulamin,id,t.html

    
       
Stareńki mur przy starej kamienicy rozpadał się bez pomocy ludzkiej latami. Na jego miejscu, po rozbiórce, postawiono właśnie betonowe ogrodzenie. Nie zaprzeczę - murarze staranności dochowali. Obiekt w obrębie ścisłej zabytkowej starówki, siedziba jednej z dawnych szkół, w potężnymi przyporami przy ścianie szczytowej, dostał wcale nowoczesną oprawę na miarę ... No właśnie, jaką? Turystycznego historycznego miasta? Zawsze coś - jak w reklamie.   
...............................................................................................

  Na stronie internetowej Urzędu Miasta znalazła się natomiast informacja o kolejnej sesji Rady Miejskiej. Być może mieszkańcy korzystając z wolniejszego czasu wakacyjnego zechcą w niej uczestniczyć i zapoznać się w spokojnej atmosferze z niektórymi procedurami przebiegającymi w lokalnym samorządzie
 http://www.tarnowskiegory.pl/files/articles/365/p_12.pdf