Woda w ludzkim świecie ("U")

"U" - under
Woda - patrz artykuł programu edukacyjnego Harmider w Portalu Powiatu Tarnogórskiego http://www.tg.net.pl/harmider/==przyroda_51.htm   
Ablucje/oblucje, napitki i napoje, odciążanie i wymakanie oraz inne terminy kojarzą się ze słowem woda, aqua, veolia. Tarnowskie Góry są od wieków z wodą zaprzyjaźnione lub do współistnienia z nią przymuszone (zależnie od okoliczności) bądź przez siły natury, bądż siły ludzkie, więc nie dziwiła tarnogórzan woda zalewająca podziemne chodniki, sztolnie, szyby w latach górniczego boomu (zdublowanego). Nie zaskakuje i teraz, gdy okresowo pojawia się w piwnicach budynków.  Zawalony strop sztolni, zapadające się co kilka lat tu i tam szyby to efekty m.in. zmiany warunków hydro-geologicznych na naszym terenie. 

        

Zdjęcie - Potok Starotarnowicki przepływa przez teren GCR. Tak wygląda przepływając pod mostkieminaczej.

Budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków (jedyna obecnie duża miejska inwestycja) ma oczywisty związek z wodą, za którą płacić nam przyjdzie więcej niż obecnie po zapłaceniu za skończoną inwestycję.

Zdjęcie
Są jeszcze aspekty rekreacyjne, wypoczynkowe, lecznicze, bliskie nam z racji posiadania przez miasto parku wodnego, z którego działalności tarnogórzanie korzystają, i do którego przyjeżdżają mieszkańcy wielu miast Śląska. I tak po nitce do kłębka - dzięki wodzie i parkowi wodnemu przyjezdni nasze miasto poznają i, mam nadzieję, lubią coraz bardziej. Przywiozą tu i zostawią swoje pieniądze (miejmy nadzieję) nie tylko w Parku Wodnym ale i w wielu innych miejscach miasta, więc oby jak najwięcej ich tu przybywało. Zapraszamy!
Woda. Dobra czy zła?      
         

Zdjęcie - niech żałują ci, którzy przyjeżdżają z okolicznych miejscowości do Parku Wodnego i ... wyjeżdżają z niego nie odwiedziwszy naszej starówki. Skąd mają o niej wiedzieć, o starej zabudowie, o ratuszu na wyniesionym ponad poziom okolicznych ulic rynku, o bajkowej iluminacji, urokliwych stylizowanych na stare i tych nowoczesnych lokalach, knajpkach? O tym, że nasze stare miasto to doskonałe miejsce na spacery rodzinne, randki, spotkania towarzyskie i biznesowe nie dowie sięwielu klientów Parku Wodnego, bo w tej miejskiej instytucji nie ma reklamy naszego miasta, niestety. Wodny Świat Tarnogórski szczelnie zamknięty w sobie. Dla bezpieczeństwa?