Z Ubezpieczalni do Moellera.

Ściana przychodni przy ul. Piłsudskiego 16 ma kilkadziesiąt ubytków w tynku, dziur, które nie są dobrze widoczne, gdyż tynk jest szary. No i któż by je tam zauważył nie podniósłszy wzroku ponad poziom witryny sklepowej.

       

Dziury zachowały swój nienaruszony ręka ludzką kształt, jedynie naturalna erozja wpłynęła na ich wygląd, jak sądzę. Skąd się wzięły na ścianie? A z karabinu maszynowego jakiegoś "ruska", co to sobie przy wejściu w styczniu 1945 roku serię z niego wywalił wprost do najwyższego wówczas budynku widocznego na wejściu do miasta. Tak opowiadają tarnogórzanie, którzy wówczas nastolatkami, dziećmi będąc, o wydarzeniu wiedzą.

      
Zdjęcie - Pierwszym właścicielem willi (i pobliskiego a dziś nie istniejącego tartaku) był Simon Leschnitzer. Obecnie budynek ten nazywany jest najczęściej willą Moellera, od nazwiska drugiego jej właściciela.

Obok przychodni, przedwojennej Ubezpieczalni Spółki Brackiej, właśnie dobudowywany jest pawilon handlowy. O dziwo, poddawany jest on zabiegom "kosmetycznym", które nadadzą mu wygląd dostosowany do charakteru stojącej obok perełki architektonicznej - tzw. willi Moellera.